Fotoğraf Grubumuza katılın
Doğa Grubumuza katılın
Patikatrek organizasyonları Geziport Turizm güvencesi ile yapılmaktadır.
Belge no: A-9785
DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ VE BİZ

Uzun zaman oldu yol hikâyelerini paylaşmayalı; yoğun zamanlardan koşarak gelince vakit bulamamış olsak gerek… Yürünen her yolun ayrı bir hikâyesi olsa da, geçtiğimiz sezon içinde her Pazar yürünen patikaların ayrı ayrı hikâyelerini tek bir sayfada buluşturarak paylaşayım istedim bu kez. Patikatrek Doğa Sporları Eğitim Merkezi kurumsal kimliğimizle 12 kocaman yılı geride bıraktık; geride kalan yıllar içinde yürüdüğümüz patikaların çoğunu unuttuk, o patikalarda bize yol arkadaşlığı yapan ve bugün aramızda olmayan yüzlerce arkadaşımızın bizi sessizce izlediğinin de farkındayız. Gün gelir, bir Pazar sabahında, patikalarımız yeniden kesişir belki de; kim bilir... Hepinizin bildiği gibi Patikatrek her ne kadar 12 yıllık kurumsal bir kimliğe sahip olsa da geçmişi çok daha ötelere uzanan köklü yapısıyla, camia içinde istikrarlı işleyişi ve ilkeli duruşuyla dikkatleri hep üzerinde toplayan bir grup oldu. Doğada bulunma, doğada seyahat ve Doğa yürüyüşü felsefesini ödünsüz uygulaması, çevreye olan duyarlılığı ve doğa sevgisi yanında insan sevgisi ve birlikteliğine verdiği önemle de ilgi çeken bir yapı olma kimliğini hep korudu. İlk kurulduğu yıldan bu yana faaliyet gösterdiği tüm dallarda, bir bilgi paylaşım ve başvuru platformu olma özelliğiyle tanınan grubumuz, bugün de fotoğraf ve doğa tutkunlarını aynı çatı altında toplamış olmasıyla tanınır ve bilinir oldu.

 

2013 sezonunda birçok arkadaşımızın öncelik sıralamaları sebebiyle aramızdan ayrılması, kardeş grubumuz İZFAKın kurumsal kimlik edinmesi için harcadığımı zaman ve top yekûn emeklerin de eklenmesiyle sanki dağlardan uzaklaşıyormuşuz gibi oluşan algı yanılsaması, grubumuzun her zamanki güven veren duruşu ve ilkeli tavırlarıyla tersine bir rüzgâr estirerek 2014 sezonunu sanki bir yeniden yapılanma gibi, aslında bir güncellenme diyebileceğimiz hava yaratarak aşıldı. Baştan beri yüksek dağlarla tanıştırdığımız arkadaşlarımızın oralarda edindikleri bilgi beceri ve deneyimlerini başlangıç aşamasındaki yeni arkadaşlarımızla paylaşmasını bir başka ilkemiz olarak lanse etsek de yüksek dağlara giden sayılar ile bilgilerini paylaşanların oranı maalesef beklediğimiz düzeyde olmadı. Ancak 2014 ve 2015 sezonlarında aramıza katılan arkadaşlarımızın grubumuza kattığı görevdaşlık ve özellikle de fotoğrafçılık bilgilerini uygulama alanı olarak, dağları seçmiş olmaları ve dağlardan getirdikleri birbirinden güzel görsellerin grup içi paylaşım hızı bizi çok farklı bir noktaya taşımaya yetti ve bunu açıkça dillendirmekten her zaman mutluluk duyduk. Fotoğrafçılık geçmişimizde her zaman dillendirdiğimiz “hayatta her şey bir fotoğrafla başlar…” tezimizi adeta ispatlarcasına verilen bu destek ve izleyicilerde oluşan beğeni duygusunun bizlere verdiği moral gücü inkâr edilemez bir gerçek; o yüzden bize bu desteği sağlayan tüm yol arkadaşlarımıza içtenlikle sevgi selam ve teşekkürlerimizi yolluyoruz bir kez daha. Bilinsin isteriz ki; Patikatrek ve İZFAK Doğa Okulunun ortaklaşa gerçekleştirdiği her etkinlik, şehirde bizi bekleyenlere her Pazar esen bir dağ rüzgârı havası gibi geri döndü paylaşılan görsellerle.

 

2014 Yaz sezonu içinde gerçekleşen Karadeniz Bölgesi Fotoğraf kampı ve Kaçkar dağları Trans yürüyüşümüz hafızalarda unutulmaz izler bıraktı. Bu etkinliklerde topladığımız görsellerden oluşturduğumuz fotoğraf gösterimizin İzmir’de nasıl bir ilgi gördüğü ve nasıl bir rüzgâr estirdiği de hepinizin malumudur. 2014 yılında çeşitli sebeplerden dolayı iptal etmek durumunda kaldığımız Kars Kış Fotoğrafçılık kampımıza üzülsek de 2015 Şubatında gerçekleştirdiğimiz Kars buluşmamızın da her yönüyle zihinlerde unutulmaz tatlı izler bıraktığının da farkındayız. Kardeş yapılarımızdan olan Sinop Fotoğraf Amatörleri Derneği SİFAD’lı arkadaşlarımızın da katılımıyla gerçekleşen Kars buluşmamızın yansımaları hem Kars hem de Sinop ile kurduğumuz bağları da güçlendirdi. Yine 2015 yılı Yaz dönemi içinde planladığımız “Iğdır’dan-Ayder’e Fotoğraf” kampımız ve “Kaçkar Dağları 2015 Trans” yürüyüşü ve zirve tırmanışları etkinliklerimizin gerçekleşeceği günleri heyecanla beklemekteyiz ki; bu etkinliklerden elde edilecek görsellerden oluşacak bir karma ve kişisel fotoğraf sergileri yeni sezonumuzun da heyecanla beklenenleri olacak.

 

Gerçekleşmesi beklenen yaz etkinliklerimizin yol hikâyelerini başka bir yazıya konu edelim diyerek sonlandırmak istediğim bu paylaşıma konu olacak çok ayrıntı var lakin beklentim şudur ki; onları da diğer arkadaşlarımız farklı bir bakış ve duygu ile yazarak paylaşsınlar bizimle…

 

2014-15 Doğa yürüyüşleri Sezonu içinde yolu bizimle birlikte dağlara düşen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, gelece sezonlarda aynı keyif ve sağlıkla dağlarda yeniden birlikte olabilmeyi diliyorum…

Zeynel AYDIN

 

** Patikatrek Doğa Sporları Eğitim Merkezi Türkiyenin ilk Marka Tescil Belgeli Doğa Grubudur ( T.C San.BakanlığıTürk Patent Enstitiüsü Tescil: 2006 33344 )

 

DİĞER YOL HİKAYELERİ