Fotoğraf Grubumuza katılın
Doğa Grubumuza katılın
Patikatrek organizasyonları Geziport Turizm güvencesi ile yapılmaktadır.
Belge no: A-9785
İZMİR FOTOĞRAF AKADEMİSİ FOTOĞRAF DÜNYASINA RENK KATIYOR

Alanında uzmanlaşmış fotoğraf Sanatçılarının öncülüğü ve sanat danışmanlığında,fotoğraf aracılığıyla sosyal sorumluluk proje ve çalıştayları oluşturmak,Türk Fotoğraf camiasına yeni kazanımlar sunmak hedefiyle kurulan İZMİR FOTOĞRAF AKADEMİSİ Ocak 2012 başından itibaren çalışmalarına başladı. Yoğun bir çalışma programıyla şekillenerek hedeflerin belirlendiği  bu fotoğraf yolculuğunda fotoğraf severlere yönelik faydalı işler yapmayı hedefleyen Akademi, Temel Fotoğraf Eğitim seminerleri ile start verdiği fotoğrafçılık serüveninde, alanında uzman akademisyenler ile eğitsel söyleşiler, seminerler, sunum ve sergi çalışmaları, dijital fotoğraf işleme atölyeleri, fotoğraf baskısı ve İleri fotoğrafçılık teknikleri üzerinde yaptığı uygulamalı çalışmalar ile fotoğrafa ilgi duyan her yaş grubundan insana yön veriyor…

 

İzmir Fotoğraf Akademisine bir yıllık üye olarak, bu yolculukta yerlerini alan fotoğraf severler, bilgiyi beklentisiz paylaşarak, gönüllülük duygusuyla Akademinin fotoğraf konulu çalışmalarında görev alıyorlar. Haftada iki gün içinde yapılan programlı eğitsel çalışmalar, hafta sonlarınd uygulama ve ödevler ile pekiştiriliyor.

 

İzmir Fotoğraf Akademisi bünyesinde Fotoğrafçılık Temel eğitimlerini tamamlayan fotoğraf severler, sıkı bir çalışma ve fotoğrafçı disiplini ediniyorlar. Konu bazlı dönem ödevleri, konulu fotoğraf proje çalışmaları ile bir yıl gibi bir sürede uzmanlaşmanın hedeflendiği bu periyotta “fotoğraflar duvara asılıncaya kadar pes etmek yok” sloganı benimsenmiş. Proje ve ödevler, alanında uzmanlaşmış usta fotoğrafçıların takibi altında. Sürekli en iyiye ulaşıp üretmek üzerine oturtulmuş idealist felsefe, büyük bir heyecan duygusu ile yaşama geçirilmeye çalışılıyor.

 

Akademinin kapısından ilk adımı atanlar, fotoğrafın çıkış tarihini öğrenerek başladıkları eğitsel çalışmaları esnasında üç ay gibi bir sürede Fotoğraf tekniğini, fotoğraf makineleri ve çalışma prensiplerini, Işık - Renk bilgisi ve ışık kullanımı ile Kompozisyon sanatının tüm inceliklerini öğreniyorlar.

 

İzmir Fotoğraf Akademisi çalışmalarının ikinci aşamasında yoğun bir uygulama dönemi var ki, fotoğraf makinesini eline alan herkes olgunlaşmış bir bilinçle ve farkındalıkla basıyor deklanşörlere. Elde edilen tüm fotoğraflar sıcağı sıcağına değerlendirmeye alınıyor;  teknik kriterler ışığında yapılan yorumlar esnasında eksikler tamamlanıyor, gerekirse yeni çekimler yapılıyor ve hedeflenen fotoğraf elde edildiğinde ise gelecekte üye adına ortak çalışmalarda kullanım için veri bankasında arşivleniyor.

 

Fotoğraf çekim uygulamaları ağırlıklı olarak konu bazlı ve alanda yapılıyor. Çekim için gerekli olan ön çalışmalar titiz bir şekilde planlanarak, çalışmaya katılanlara uygun platform hazırlanıyor, gerekli çekim izinlerinin tamamı İzmir Fotoğraf Akademisi tarafından alınıyor. Alanda yapılan çekimlere katılan her fotoğrafçı Akademinin hazırladığı yaka kartları ile çekim alanında yer alıyor. Alan çekimleri yoğun kalabalıklar şeklinde değil, üç en fazla dörderli çalışma grupları halinde ve serbest olarak yapılıyor; gruplar arası iletişim telsiz haberleşme ağı ile sağlanıyor. Her bir katılımcının mutlak fotoğraf alımının hedeflendiği alan çekimlerinde katılımcıların çekimler esnasında karşılaşabilecekleri tüm sorunlar hakkında mutlaka ön bilgi veriliyor. Her ay en az bir kez olmak üzere farklı dallarda düzenli eğitim seminerleri organize edilerek üyelere ek bilgi desteği sağlanıyor. Yine her ay an az iki kez organize toplu uygulama çekimleri yapılıyor. MART- KASIM ayları arasında her ay en az ikişer günlük bir fotoğraf kampı mutlaka organize ediliyor. Fotoğraf kamplarında kamp ekipmanları ve diğer lojistik destekler yine Akademi tarafından karşılanıyor.

 

İzmir Fotoğraf Akademisi Kurulus Manifestosu

 

1-      İzmir Fotoğraf Akademisi; üyelerinin fotoğraf bilgi ve deneyimlerini paylaşabileceği eğitsel, sosyal bir çalışma grubu ortamıdır ve kapıları fotoğraf çeken herkese açıktır. Profesyonel, ileri amatör, yeni başlayan ya da fotoğrafı bilinçli çekmek isteyen herkes, Akademi imkânlarından yararlanabilir. Bu çatı altında yer alan her birey, ister kendi özgür iradesiyle isterse uzman desteği  alarak kendisini mutlu hissedeceği bir uğraşı yaratabilir, gönüllülük esasıyla görev alıp, isterse yaratıcı fikirler sunarak Akademi çalışmalarına destek verebilir.

2-     İzmir Fotoğraf Akademisi sadece Fotoğraf üzerinde eğitsel çalışmalar yapmak üzerine yapılandırılmış olup, her bir katılımcı bu yapı içinde kendisini geliştirebilir, diğer üyelerle bilgi, deneyim ve fotoğraf paylaşarak daha iyi fotoğraflar üretmeye doğru keyifli bir yolculuğa çıkar.  Akademi, takım ruhu içinde çıkılan bu yolculuğa üretken ve yaratıcı bir statü kazandırarak; fotoğrafçının kendisini geliştirici ve fotoğraf sanatına katkılarını destekler; üyelerine çeşitli özel olanaklar, avantajlar ve organizasyonlar sağlar; çözüm ortaklıkları yaratır. Üyelerine özel koşullarda Sergi, Gezi, Yayın gibi özel imkânlar sunar, benzer birçok etkinliği amacına uygun ve üretime dönük sonuç elde edecek şekilde organize eder.

3-    İzmir Fotoğraf Akademisi, Fotoğraf konuşanların sesi olmayı hedeflerken, Fotoğrafçı ve fotoğraf severlere sosyal ve saygın bir platform oluşturur. Üyelerinin önerileri, şikâyetlerini ve taleplerini önemser. Profesyonel, amatör ve yeni başlayanlarla hep eşit mesafede durmaya özen gösterir...

4-     İzmir Fotoğraf Akademisi, her fotoğrafçıya, konusu ne olursa olsun her türlü fotoğrafı nerede ve nasıl çekebilecekleri konusunda rehberlik eder, profesyonel danışmanlık hizmeti sunar.

 

İzmir Fotoğraf dünyasına kaliteli hizmet sunmak gayesi ile yola çıkan ve bünyesinde,ortalama kırk kişinin rahatlıkla oturabileceği bir toplantı ve gösteri salonu, 50x75 cm  boyutlarında  30 adet fotoğraflık sergileme alanı,wireless internet bağlantısı ve klimalı ortamı, Minik bir yayın arşivi, fotoğraf severlere en uygun fiyatlarla malzeme ve ekipman temini amacıyla kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir ürün vitrini ve Mütevazi bir Fotoğraf çalışma stüdyosu bulunduran İzmir Fotoğraf Akademisine çalışmalarında başarılar diliyoruz…

 

İzmir Fotoğraf Akademisiyle tanışmak etkinliklerine katılmak için

 

 

 

 

DİĞER HABER VE DUYURULAR