Fotoğraf Grubumuza katılın
Doğa Grubumuza katılın
Patikatrek organizasyonları Geziport Turizm güvencesi ile yapılmaktadır.
Belge no: A-9785
İZMİRDE DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ YOL HİKAYESİ

Diğer spor dallarıyla kıyaslandığında Doğa yürüyüşü sporunun akla ilk gelen yapılabilecek en ekonomik spor olduğunu söylemek artık zor değil. Bu sporun toplumda her yaş grubundan insan tarafından benimsenerek yapılabiliyor olması, her spor için olduğu gibi bu sporun da bilinçli olarak yapılması ve yaptırılması gerekliliğini ortaya çıkatıyor bu günlerde. İzmirde Doğa yürüyüşleri sporunun geçmişi uzun yıllara dayanıyor, hatta ilk çıkış noktasıdır bile diyebiliriz kolaylıkla. Yıllar öncesinde gelip yerleştiğimiz bu kentte yaptığımız gözlemlerimizin sonucunda; önce küçük gruplar halinde başlayan Doğa yürüyüşleri sayesinde yaşadığı kentinin çevre dokusunu ve doğal güzelliklerini keşfeden doğaseverlerin çokluğunu gördük. Doğaya duyulan özlem, daha az defermasyon ve doğayla birlikte sporun da içinde barınması sebebiyle, Doğa yürüyüşleri sporuna halkın ilgisinin artarak yükselmesi sonucunda, bu sporun sevilmesi ve Toplumda kabul görmesi için çaba sarfedenler, doğa rehberleri ve yol kılavuzları daha derli toplu bir organizasyonların gerekliliğine inanarak krumsallaşma yolunu seçtiler. Bu aşamada şehirdeki Üniversitelerin bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Dağcılık branşı sporcularının ve Dağcı önderlerin de ışık tutmasıyla, Dağcılık Sporu içerikli dernekleşmenin hızla çoğaldığını yaşadık İzmir'de.

 

Dağcılık derneklerinin tüzüklerine yerleşen “Dağcılık Sporu ve doğayı sevdirme” maddeleri ve zamanın yönetici ağabeylerinin gayretleri sonucunda; her yaş grubundan insan, bu derneklerin çatısı altında toplanmaya ve Dağcılık veya Doğada yapılan diğer Sporlara ilk adım olarak belirleyip adlandırabileceğimiz, ekonomik külfeti olmayan ve yapılabilmesi için ekstra bir çaba gerektirmeyen günü birlik doğa yürüyüşlerini yapmaya başladılar.

 

Gençlik Spor Genel Müdürlüğünün bu yapıda faaliyet gösteren derneklere Tescil desteğiyle gelen kurumsallaşma süreci sonucunda, sporun toplum içindeki birleştirici yanı bir kez daha açık ve net bir şekilde gözler önüne serildi. O zamanlarda büyük bir heyecanla başlayan ve büyük özveriler, spor ahlakı ve sporcu disiplini ile yapılagelen doğa yürüyüşleri tüm bu çabalar sonucunda “Halkın Sporu “olarak benimsendi. İzmir bir kez daha döndü aydınlık yüzünü Türkiye'ye ve bu sporun usulünce yapıla geldiği ilk kent olma özelliğini kazandı. Bu aşamadan sonra diğer büyük kentler'de de ardı ardına gelen benzer örgütlenmelerin sonucu ve onların da gayretli çalışmaları bugün meyvelerini vermeye başladı artık. Tüm Anadolu coğrafyasındaki en küçük beldelerde dahi benimsendi Doğa Yürüyüşleri sporu ve halkın artarak devam eden ilgisi sonucunda uyanan yerel yönetimlerin destekleriyle de her kentimizde severek yapılıyor oldu bu günlerde.

 

Doğa yürüyüşleri sporunun benimsenmesi ve sevidirilerek yapılması konusunda liderlik eden, çaba sarfeden herkese ve her kuruma Teşekkürü borç biliyor; beklentisiz,özverili çalışmalarıyla bu sporun kısa tarihine adını yazdıran, yaşayan veya aramızdan ayrılanları bir kez daha saygıyla anıyoruz.

 

İzmir'de doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin her geçen yıl artarak çoğalması sonucunda, Doğa Yürüyüşleri ve spor bilincinin yerleşmesine katkılarımızı akılcı öneriler ve geleceğe odaklı adımlar atarak sürdürüyoruz; Patikatrek Doğa Sporları olarak. Çünkü; biliyoruz ki, yukarıda değinerek sıraladığımız, bu sporu sevdirmeye yönelik bir çok uygulamanın içinde kurucularımızın da adı vardı ve halen olmaya devam etmekteler. Kurumsal olarak 10.yaşımıza girdiğimiz bu günlerde biliyoruz ki, İzmir ve çevresinde bugün yürünüyor olan bir çok doğa yürüyüşü rotasında yine kurucularımızın ayak izleri var; gerek alan çalışmalarıyla gerekse liderlik vasıflarıyla onlar bize ve bizimle doğa yürüyüşü yapmaya gelenlere bugün de ışık olmayı aynı heyecan ve özveriyle sürdürüyorlar.

 

Doğa yürüyüşleri Sporunun, bugün içinde bulunduğumuz koşullarda yalan yanlış yapılıyor olma biçim ve şeklini gördüğümüzde ise içimiz sızlamıyor değil hani; Ki bu başlı başına ayrı bir değerlendirme konusu. İçimizi sızlatan bu tespit ve gözlemlerimizden olsa gerek bizi diğerlerinden ayıran bir çok yönümüz var, sadece bizimle olmaya karar verenlerin yaşayarak anladığı... İşte bu duygularla Yeni bir yıla daha girmeye hazırlandığımız bu günlerde Doğa Yürüyüşü ve Doğa sevgisini canlı tutmaya çalışan herkese nice sağlıklı yıllar ve daha uzun senelerde doğanın koynunda ayrıcalıklı doğa yürüyüşleri yapabilme yeterliliği diliyoruz; agabeylerimizi ve önderlerimizi saygıyla anarak...

 

Patikatrek Doğa Sporları Eğitim Merkezi

 

DİĞER YOL HİKAYELERİ