Fotoğraf Grubumuza katılın
Doğa Grubumuza katılın
Patikatrek organizasyonları Geziport Turizm güvencesi ile yapılmaktadır.
Belge no: A-9785
TRANS KAÇKAR

Yıllardan beri yapmakta olduğumuz KAÇKAR Dağları Trans geçiş faaliyetimizi bu yıl 5. kez yapıyoruz. Her gecen sene de farklı rotaları kullanarak KAÇKARLAR’ın başka bir yüzünü keşfediyoruz. 15-23 Temmuz 2006 taihleri arasında yapacak olduğumuz 5.nci gecişimizi, 3 üncü gününden itibaren PEŞOVİT, APIVANAK, POLOVİT, AMLAKİT, KOTENCUR, SEMİSDAL, SAL ve POKUT yaylaları hattını kullanarak gercekleştireceğiz. Üstelik de Karadeniz denince akla gelen YAYLA kimliğini yitirmeden koruyabilmeyi becermiş,kültürel değerlerini hala muhafaza edebilen yöreleri gözlemleyerek gercekleştireceğiz

 

Bütün bu doğal tabiat alanlarını  gezip görmenin üstüne bir de,Dünyanın ender Ekolojik alanlarından biri olan FIRTINA deresinde RAFTİNG yapmayı da eklerseniz 5.nci KAÇKAR BÜYÜK TRANS faaliyetimiz artık  unutulmaz bir klasik olacak...

 

1.GÜN   : 14 TEMMUZ 2006 İZMİR den hareket.15 TEMMUZ 2006 saat 11.00 de ERZURUM’a varış...Kısa bir şehir turu ve öğle yemeği.Saat 14.00 de ERZURUM ‘dan ayrılış.TORTUM Şelalesi ziyareti ve Çoruh vadisinden YUSUFELİ ilçesine varış.

Kısa bir çay molası sonrası BARHAL çayı boyunca yükselerek KAÇKARLAR’ın güney vadilerinden OLGUNLAR yaylasına varış.Konaklama Pansiyonda. Akşam yemeğinde  Çorba  ALABALIK ızgara,pilav ve salata var...

 

2.GÜN   : 16 TEMMUZ 2006  Sabah kahvaltısı pansiyonda alınacak.Kamp malzemeleri katırlar ile DİLBERDÜZÜ mevkiine transfer edilirken,ekip yürüyüş halinde HASTAF yaylasından sonra saat 11.00 de Dilberdüzüne ulaşacak. Öğle yemeği ve büyük mola sonrasında sırtçantaları ile ilk varış noktamız DENİZ GÖLÜ (3.150 m.) ERGÖR ve Sönmez Tepelerin zirvelerindeki karlarla beslenen bu doğal gölün seyrine doyum olmuyor. Son bir kare fotografını daha aldıkdan sonra, Soğanlı gecidi (3.450 m)üzerinden aşarak 3.250 m yukseklikdeki bir başka doğal güzellik olan  SOĞANLI göl kıyısına ana kampımızı kuruyoruz. Kampı kurdukdan sonra Aklimatize için ( 3.527 m ) yükseklikdeki SOĞANLI dağa tırmanıyor ve akşam güneşini zirveden uğurlayıp kampa dönüyoruz.

 

3.GÜN   : 17 TEMMUZ 2006 sabah erken saatlerde KAÇKAR (3.932 m) ana zirve tırmanışı için kampdan ayrılıyoruz.Saat 11.00 gibi zirveye ulaşıp Bulutların üzerinde keyfli bir öğle yemeği yiyoruz..3.932 m lik Türkiye’nin 4.cü en yüksek noktasından çevreyi izliyor ve tekrar kampa dönüyoruz.

 

4.GÜN    : 18 TEMMUZ 2006 sabah erken saatlerde kahvaltı sonrasında kampı toplayarak SOĞANLI gölden yrılıyoruz.Davalı yaylası ve 3 .452 m lik  Öküzyatağı tepesinin doğu yamaçlarından gecerek at düzü mevkiine geliyor ve 3.300 m de ikinci kampımızı kuruyoruz. Öğleden sonra tam gün tembellik yapıyor,fotograf çekiyor  dinleniyor ya da isteyen olursa  A.Priştina Tepesi ( 3.581 m ) zirvesine tırmanıp kampa dönüyoruz.

 

5.GÜN   : 19 TEMMUZ 2006  Sabah erken satlerde kampı topluyoruz ve Kavron gecidi üzerinden kaçkarları Güney-Kuzey doğrultusunda gecerekPolovit vadisinin en üst noktasındaki APIVANAK yaylasına iniyoruz.Yaylaya vardığımız da tüm ekibi  bir süpriz bekliyor. Programın bundan sonraki bölümünde kendimizi KAÇKARLAR’ın en çılgın rehberine teslim ediyoruz..Mehmet DEMİRCİ dostumuz bizim için inanılmaza yakın bir program yaptı.. Apıvanak yaylasında bize öğle yemeği hazırlıyor ve ekibi yörenin otantik çalgı aleti tulum ile karşılıyor.Öğle yemeği sonrasında Polovit yaylası ve Kotencur yaylasına hareket. Türkü ana kampına yerleşme.

 

6.GÜN   : 20 Temmuz 2006 Sabah kahvaltısı sonrasında KERMUKEREÇ buzul gölüne hareket.Kaçkarların en yoğun flora çeşitliliğine sahip ve dünyada henüz incelenmemiş iki canlı türünden biri olan Huş tavuğu’nun yaşam alanı olan bu bölgede 2 saatlik bir yürüyüş ile Buzul gölüne varış.(2.650 m.) Göl kıyısında enfes bir doğla güzellik içinde öğle pikniği yapıyoruz. Piknik sonrasında isteyelerle birlikte  3.450 m.lik Kızılçağıl dağı zirve tırmanışı.Ana Kampa dönüş.

 

7.GÜN   : 21 TEMMUZ 2006 Kahvaltı sonrasında kampı toplayıp AMLAKİT yaylasına iniş.Yayla kültürünü inceleme  ve gözlemleme  sonrasında yaylada öğle pikniği.Yemek sonrasında tarihi ipek yolu güzergahından HAZİNDAK ve POKUT yaylalarını ziyaret.Daha sonra Kaçkar sıradağlarının nefis manzarasına karşı kurulmuş olan SAL yaylasında kamp. ( 2.000 m)

 

8.Gün   : 22 TEMMUZ 2006  Kahvaltı sonrasında AYDER aylasına transfer. AYDER’in şifalı kaplıcalarında arınma keyfini doya doya yaşıyor ve Öğle yemeği için FORA pansiyona geciyoruz. Yemek sonrası Dünyanın sayılı ekolojük yaşam alanlarından birisi olan ve doğal güzelliğiyle dünyada ün salan FIRTINA deresinde yarım gün RAFTİNG yaparak maceranın doruk noktasına ulaşıyoruz.Daha bitmedi...Rafting sonrasında  bölgenin en bakir alanında kurulan EKODANİTAP NATURAL LİFE’a transfer.Süprizlerle dolu bir akşam yemeği eşliğinde YÖRESEL bir final gecesi yapıyoruz.

 

9.GÜN   : 23 TEMMUZ 2006  Kahvaltı sonrasında istemeye istemeye de olsa bölgeye “HOŞCAKAL” deyip İzmir’e dönüş için hareket  ediyoruz.

  

Bu Program TÜRKÜ TURİZM Seyahat acentesi güvencesinde yapılır

 

DİĞER HABER VE DUYURULAR