Fotoğraf Grubumuza katılın
Doğa Grubumuza katılın
Patikatrek organizasyonları Geziport Turizm güvencesi ile yapılmaktadır.
Belge no: A-9785
DÜNYA DAĞLAR GÜNÜ

Bugün, 11 Aralık Dünya Dağlar günü. Yeşil ekonomiyi koruyup güçlendirmek, dağlarda yaşamlarını sürdüren toplumların ve tüm canlı türlerinin alışılmış yaşamlarının gelişmesine destek vermek, dağlardaki çevre sorunlarının üstesinden gelerek ekolojik denge ve canlı yaşamını korumak, geliştirmek ve bu amaçla üretilecek projelerle yarın nöbeti devralacak olan özellikle gençlerin katılımını sağlayarak bu projelerin sürekliliğini sağlayabilmek amacıyla BM tarafından kabul edilmiş bir gündür.

 

Dağlar yeryüzünün yaklaşık 1/4ünü kaplar ve toplam insan nüfusunun  %12si de buralarda yaşıyor. Deniz seviyesinden 9000m yüksekliklere kadar uzanan dağlar dünya nüfusunun en az yarısı için içme suyu kuleleri görevini görmektedirler.

 

Dağlar uzaklardan görünebilen devasa kütleleri ile bakan her göz için ilgi çekici, gidilesi yerler olarak karşımıza çıkar, insanın keşfetme duygusunu depreştirir. Her dağın zirvesine ulaşan yollar belli riskleri de içerdiği için geçiyorken uğradım tarzı ziyaretler ile gidilip görülecek yerler değildirler. Belli bir eğitsel alt yapıya bağlı bilgi ve tecrübeye sahip olmadan dağların zirvesine ulaşmak isteyenlerin mezarlarına rastlarız dağlarda ki bazılarının dünya yüzünde bir mezarı dahi olmayabilir. O yüzden Dağlar gizemli dorukları arasında birçok riski de taşır; volkanlar, buzlanmalar, seller, depremler, çığlar ve taş düşmelerine varıncaya kadar aklımıza gelenler bunlar... O nedenle kulağınıza küpe olsun, dağların görsel çekiciliğine kapılarak teknik altyapıya sahip olmadan, doğa ve doğada barınma bilgisi edinmeden hazırlıksız, hele de rehbersiz dağlardan yana yönünüzü çevirmeyiniz… Hazırlıksız gidişleriniz ölümle sonuçlanmasa da kalıcı sakatlıklara sebep olabilecek zorluklar ve kazalara maruz kalabilir ve keyifle tekrarını yapabileceğiniz dağ ziyaretlerinizi ölünceye kadar imkânsız hale getirebilirsiniz.

 

Dağlar kendilerine özgü yaşam biçimlerini de içinde barındırarak insan da dahil yüzlerce tür canlıya da yurt olur yaz kış… Dağlar içinde yaşayan bir çok canlı türleri için özgürlük alanı olarak anılsa da, dağlarda yaşam sürdüren insan toplulukları dünyanın en fakir ve en dezavantajlı yaşamlarına sahiptirler. Politik veya sosyal, ya da ekonomik nedenlerle yaşam için olmazsa olmaz sağlık, eğitim ve bunun gibi birçok servisi alamazlar veya yeterli düzeyde kaliteli olacak biçimde yararlanamazlar. Her ne kadar dağlarda yaşayan toplumlar kendilerini buralardaki yaşamlara adapte ederek yaşamaya alıştılarsa da, son yıllarda daha aşağılarda sürüp giden konformist yaşamların yarattığı kirlilikten kaynaklanan ve ekolojik dengelerin bozulmasına kadar uzayan sebepler ve buna bağlı olarak değişen iklim dengesinden kaynaklandığı bilinen afet sorunlarının artması gerçeği ile yüz yüzedirler...

 

Devletler, şirketler ve tüm sivil toplum kuruluşlarının da dahil edilerek BM örgütünün tüm bu sorunların çözümü için çalışmalarını sürdürmesi ve çözümler üreterek yaptırımlar uygulaması dağların ve dağlarda sürdürülebilir yaşamların geleceği için olmazsa olmaz bir insanlık görevidir.

 

"Dünya Dağlar Gününüz" Kutlu olsun... Nehirler gibi akışkan ve değişken olmak yerine Dağ gibi durağan ve sağlam kalınız...

 

Zeynel AYDIN 

Patikatrek Doğa Sporları

DİĞER HABER VE DUYURULAR