Fotoğraf Grubumuza katılın
Doğa Grubumuza katılın
Patikatrek organizasyonları Geziport Turizm güvencesi ile yapılmaktadır.
Belge no: A-9785
DOĞA YÜRÜYÜŞÜ NOTLARI

Onlar daha çok yeni... Doğa yürüyüşlerine başladıklarında belki bir, ya da iki hafta sonunu değerlendirmek,hafta sonu havaların güzel olmasını fırsat bilerek doğada olmak arzusu taşıyarak geldiler aramıza. En tecrübelileri daha 5 haftadan beri doğa yürüyüşlerine gelmekte.İki hafta ve daha yeni olanları coğunlukta.  Hemen hepsi azim ve kararlılıkla geliyor her pazar sabahı buluşma noktamıza...Hafta sonu programlarımıza katılmak için, hafta içinden isim yazdırmak zorunlu.Ve bu kuralımız tutdu da. Ama onlar, sadece gelemeyecekleri zaman arıyorlar.

 

Gülsüm, 5 haftalık istikrarlı katılımı sonucu bu hafta sonu, yani KIRIKLAR - Buğdaycık-Söğütoluk-Sivridağ (1.111 m) rotamızda rehberimiz oldu. Sabah Buluşma noktamızda Haritayı eline aldığında şaşkın gözlerle baktı yüzüme, ama en ufak bir teredddüt yoktu ifadesinde.Kırk yıllık rehber gibi " abi rotamızı hakkında biraz bilgi alabilirmiyim" dediğin de şaşırma sırası bana gelmişti. Harita-pusula ve GPS'i belki de ilk kez alıyordu eline. GPS de kayıtlı olan noktaları harita üzerinde nasıl görebileceği konusunda kısa bir konuşma yaptık. Bu konuşma noktalandığında KIRIKLAR köy merkezine varmak üzereydik.

 

Genel arzu ve istek üzerine Köy kahvesinde 30 dakika sabah çay keyfi molası verdik. Çaylarımızı bitirip hareket düdüğü çalındığında saatler 09.30 'u göstermekteydi. Doğa yürüyüşümüz başladığında hava açık ve güneşli,hava sıcaklığı ise 14 derece idi.Köy çıkışında, yine her pazar günü gibi, papatya tarlaları arasında yürüyerek Hırsız deresi boyunca çam ormanları içinde İnoluk Pınarına doğru yükselmeye başladık. Aramıza bu hafta katılan ve ilk kez böyle bir faaliyete gelen arkadaşlarımızı da düşünerek sık sık molalarla İnoluk Pınarına geldik.Buz gibi kaynak suyundan sularımızı tazeledik, enerji verici atıştırmalıklar ile takviye gıdalar aldık.Pınar basında verdiğimiz 10 dakikalık molada yüzler terli,nabızlar yüksek ama gözler gülüyordu. Buğdaycık tepesine ulaştığımız da vadi boyunca esen rüzgar bir anda hava sıcaklığını 10 derecelere kadar düşürdü. 3,5 saatlik bir yürüyüş sonrasında, Öğleyin  büyük mola için kararlaştırmış olduğumuz SÖĞÜTOLUK mevkiine geldiğimizde parkurumuzun birinci aşamasını nerdeyse "SIFIR " hata payı ile  Gülsüm'ün rehberliğinde tamamlamış olduk.

 

Kamp ateşi yakıldı.çantalar açıldı ve öğle yemeği kumanyaları ateş başına gelmeye başladı... Grubun hemen hepsi yine SUCUK getirmişti...Ağaç şişlere sucuklar sıralandı ve kor alevi üstüne damlayan yağlar ile, yeşil çayırlar üzerine hoş bir sucuk kokusu yayıldı..Ekmekler kor ateşinde kızartıldı.Sucuklu sandevicini kapan ateşden uzaklaştı. Arkasından ateşe çay demlikleri sürüldü,  çay suyumuz da kısa sürede kaynamaya başladı. Çaylar,üçü bir yerde neskafeler peş peşe içildi ve hepimizin üstüne tatlı bir rehavet çöktü. Herkes ayrı bir köşede ılık bahar güneşi altında güneşleyerek yeşil çayırların keyfini çıkartdı.

 

Saat 15.00 de hareket düdüğü çaldığında herkes hazır,  patikaya girmek için bekliyordu.Rotamızın bundan sonraki bölümü,  bir süre yan gidip, nefes açtıkdan sonra,SİVRİ dağın zirvesiydi. 1.111 m.lik Zirveye vardığımız da belki de bütün grup üyeleri ilk kez bu kadar yükseğe tırmanmış olmanın  keyfini yaşadılar. Zirvede bizi Nefis bir manzara beklemekteydi. Hemen doğumuzda Muhteşem görüntüsüyle 1.382 m.lik MAHMUT Dağı,Güneyde ise Torbalı ve Menderes ovaları göz alabildiğine uzuyor, uzaklarda TAHTALI baraj göleti harika bir manzara oluşturuyordu.Kısa bir manzara molası sonrasında tekrar parkura girerek,Koca mersin deresi boyunca alçalarak Kırıklar köy merkezine saat 17.45 de ulaştık.Yaklaşık 14 Km.lik parkuru neşeyle ve problemsiz olarak tamamlamıştık.

 

Akşam çaylarımızı keyifle yudumlarken, MAHMUT dağının görüntüsünden etkilenen arkadaşlarımızın isteği ile bir sonraki hafta MAHMUT DAĞI na zirve tırmanışı kararı alıvermiştik...

 

Onlar daha çok yeni...ama bu faaliyetimiz gösterdi ki onlar iyi bir ekip olma yolunda istikrarlı bir çizgide yürüyorlar. Onlar bu hafta, idelae yakın ekip uyumu,yardımlaşma,paylaşım, arkadaşlık ve ekip disiplinine uyumun en güzel örneklerini gösterdiler.

 

Çok az deneyim ve tecrübeye rağmen "SIFIR" hata payı ile parkurun rehberliğini yapan GÜLSÜM ve aramıza bu hafta katılan ve Özel durumuna rağmen 14 Km.lik parkuru büyük bir azim ve kararlılıkla sorunsuz tamamlayan TUNAY özel tebrik ve alkışı hak ettiler.

 

BRAVO arkadaşlar...Hepinizi yürekten kutluyor ve Kocaman duygularla hepinizi ayrı ayrı alkışlıyorum..

 

İYİ Kİ VARSINIZ...TEŞEKKÜRLER...

 

DİĞER YOL HİKAYELERİ