Fotoğraf Grubumuza katılın
Doğa Grubumuza katılın
Patikatrek organizasyonları Geziport Turizm güvencesi ile yapılmaktadır.
Belge no: A-9785
BATI KARADENİZ'İN TURİZM BELDESİ; BARTIN

Batı karadeniz bölgesinde, ormanlar ile denizin dantel gibi iç içe kaynaştığı,59 km.lik sahil şeridi ile tatilcilerin gözde mekanlarındandır BARTIN…

“Suların ilahı”, “Genç bakire “, anlamına gelen Parthenios ırmağından (Bartın ırmağı) adını alarak, “Parthenia” antik adı ile anılır. Tarih boyunca Gaskalar,Hititler,Bithinia ve Frig uygarlıklarına vatan olmuştur BARTIN. Sonraki dönemlerde ise Miletliler, Kimmerler, Lidyalılar,ve Perslerden sonra Pontus egemenliğinde kalmıştır. Roma ve Bizans yönetiminde yaklasık 1.300 yıl kadar kalan BARTIN, Cenovalılar,Selçuklu Devleti, Candaroğulları Beyliği ve 1.392 yılında Osmanlı sınırları içine katılmıştır.

Çok yüksek olmamakla birlikte sahil şeridinde dik ve sarp dağlarla çevrili olan Bartın bölgesinde ; Karadağ, Aladağ,Kocadağ,Karasu ve arıt dağları en büyük dağlardır. Ormanlarla kaplı dağları yararak denize ulaşan en önemli akarsuyu Bartın ırmağı ve onun kolları olan Kocanaz ve Kocaçay’dır.

Bartın bölgesinin sık orman dokusu içinde,meşe,kayın,gürgen,kestane,ıhlamur,akcaağaç,defne,çam,köknar, zakkum,kızılcık,kuşburnu,kavak ve incir sıkca rastlanan türlerdir. Bozayı,yaban domuzu,tavşan,karaca,kurt, çakal,gelincik,tilki,sincap,şahin,atmaca,leylek,bıldırcın,karatavuk ise sıkca görülen yaban hayatı üyeleridir. Arazi yapısının % 35 i tarım için uygun vasıflardadır ve Buğday,mısır,patates,sebze ve meyve üretimi yapılmaktadır.Son yıllarda ise Bartın’da çilek üretimi önemli bir hızda artmaktadır. 25 MAYIS -15 Haziran tarihleri arasında “Bartın Çilek Festivali” yapılmaktadır.

Yörede el sanatları açısından en başta genç kızların elişleri gelir.17.yy dan günümüze kadar ulaşan siyah veya beyaz tül üzerine gümüş tel işlenerekyapılan “telkırma” yazmalar,”çatkı” denilen başörtüleri, yastık, çarşaf, bohça ve karyola etekleri günümüzde azalarak da olsa devam eden el sanatlarıdır ve yerli yabancı ziyaretcilerin ilgisini çekmektedir.

Amasra kalesi,Fatih camii,Bedesten,Kuş kayası yol anıtı,Aya Nikolas kilisesi,Taşhan, Hisarkale mahzeni yöredeki belli başlı tarihi eserlerdir. Ancak 18-19 yy geleneksel Türk evleri mimari özelliklerini taşıyan, alt katı taş,üst katı ahşaptan yapılma Bartın evlerinin, bu tarihi doku içinde ayrı bir yeri ve değeri vardır.

İnkumu,Amasra,Güzelcehisar,Mugada,Kızılkum,Çakraz,Akkonak,Göçkün,Çambu,Kurucaşile,Tekkeönü ve Kapısuyu plajları ve daha onlarca koy,deniz ve ormanın güzelliklerini aynı anda yaşamak isteyenlerin tercih ettiği bakir doğal alanlardır. Ayrıca Kumluca Kızıllar köyü yakınında Aksu çayı ve Ulus ilçesine 17 km uzaklıkta Ulus cayı üzerinde 30 m yükseklikten süzülerek dökülen iki adet şelale de diğer doğal güzellikleridir.

Amasra ilçesi,Karakoçak köyü,Kuyupınar mahallesindeki Gürcüoluk mağarası,sarkıt,dikit ve travertenleri, 15 odadan olusan dehlizleri ile görülmesi gereken doğal güzelliklerdir.

Ne Yenir ? Yörede balık cok ve oldukca ucuz.Yörenin mutfak zenginliği içinden bir seçim yaparsanız,Yumurtalı ısput,Pirinçli mantı,Kıymalı ıslama,Ziva,Delioğlan sarığı,Kabak burması böreği,Pumpum çorbası ve tanıdık bir tad Tarhana çorbası favoriler...

Yapmadan Ayrılma : Amasra Kalesini görmeden,Bartın çileğinden tatmadan ayrılmayın.Bartın işi ahşap tahta ürünlerini görün, Kurucaşile'de tekne imalatcılarını gezin ve izleyin.Ve tabiki mevsim uygunsa eldeğmemiş bakir koylarda denize girmeyi de unutmayın...