Fotoğraf Grubumuza katılın
Doğa Grubumuza katılın
Patikatrek organizasyonları Geziport Turizm güvencesi ile yapılmaktadır.
Belge no: A-9785
YERYÜZÜ CENNETİ ; KEKOVA

Doğa ile tarihin bütünleştiği, turkuaz rengi deniziyle yüzlerce koyun sarıp sarmaladığı KEKOVA bir yeryüzü cenneti.
Kaş'tan sonra Uluburun geçilerek Kekova'ya doğru yol alındığında önce Sıcak Yarımadası ile karşılaşılır. Sıcak İskelesinde Aperlai antik kenti, yarımadanın ucunda Toprakada ve Karaada yer alır. Mavi yolculuk yapanların kolayca ulaşıp gezebildiği ve yatlarını emin bir şekilde demirleyebildiği bir yer olan Kekova, doyumsuz güzellikleri yanında zengin bir tarihi geçmişi de bünyesinde barındırıyor.İsmini Kekova adasından alıyor.Doğal limanlarıyla KEKOVA, tekne ve yat sahiplerinin en favori kıyıları aynı zamanda. Kekova adası, geçmiş dönemlerde yaşanan depremlerle kısmen suya batmış olduğu için,batık şehir olarak da anılıyor.Lacivert suların üstünde tekneyle seyrederken,denize sarkıtılan ayaklar, antik şehir kalıntılarına değecekmiş gibi heyecanlandırıyor insanı.Pırıl pırıl suların altında görünen şehrin izlerini ve yıkılmış taş binaların merdivenlerini seyre dalmak, zaman tünelindeki bir yolculuğu hatırlatıyor adeta.


Adanın ucunda yer alan Tersane Koyu'na tekneler demirleyebiliyor. Burada Bizans Devri'ne ait bir kilise kalıntısı var . Henüz kazı yapılmadığı için tarihi bilinmiyor. Adanın her tarafı kalıntılarla dolu. Tersane Koyu'na göre sağ tarafta denize batmış dükkânlar ile, sol tarafta batık şehrin su içindeki kalıntıları görülebiliyor. Kıyıya takip ettiğimizde, evlerin yarısının sulara gömüldüğünü ve merdivenlerin denize indiğini görebilirsiniz. Ayrıca denizin içinde temeller ve ev tabanlarını da görmek mümkün.


Bölge koruma altında olması sebebiyle, bu sularda dalmak kesinlikle yasak.Eski Simena antik kenti üzerine kurulmuş olan Kaleköy,yarım adanın güneye bakan yamacından bu tarifsiz güzelliği seyreder gibi, sade ve ayrı bir mimari dokuya sahip.Karadan ulaşımı yok. Ulaşım ancak teknelerle sağlanıyor.Güzelliğini deniz,güneş ve zengin bir tarihi geçmişten alan Kaleköy’e Üçağız’dan da deniz yoluyla ulaşılabiliyor. Kaş ve Kale Çayağzı'ndan kiralanan kayıklarla yapılacak tekne turları,Ege’nin lacivert sularında denize girme fırsatı da sunuyor.

Ne Yenir ? Kaleköy iskele kıyısında balık lokantaları var.İskeleden biraz yukarı yamaclara doğru tırmanmayı göze alırsanız köy içinde yöreye has lezzetiyle hazırlanmış Gözleme çeşitleri sizi bekliyor.

Yapmadan Ayrılma : Denize girin.İskele kıyısına demirlemiş teknenizden ayrılıp Kaleköy'ün yamaçlarını tırmanın ve yarım adanın tepesindeki antik Simena şehrinin kalıntıları üzerinden körfezi seyredin.