Fotoğraf Grubumuza katılın
Doğa Grubumuza katılın
Patikatrek organizasyonları Geziport Turizm güvencesi ile yapılmaktadır.
Belge no: A-9785
YENİ BİR DOĞA YÜRÜYÜŞÜ SEZONU

DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ sezonunu BOZDAĞ zirve tırmanışı ile açtık. Ormanlara giriş yasağının devam etmesi dolayısıyla faaliyet programımızda yazılı olan parkurları, yasak bitinceye kadar değiştirdik. Sakıp Sabancı Kültür Merkezinin önü yaz mevsimi boyunca büründüğü yalnızlığından,  bu pazar, sanki biraz daha sıyrılmış gibiydi...  Saat 08.00 e yaklaştıkça sırt çantalı grup arkadaşlarımızın köşelerden birbiri ardına görünmeye başlaması yüzlerde ayrı bir gülümsemeye neden oldu. Uzun zamandır görüşemeyenler özlemle merhabalaşıp hasret giderdiler... Kültür sarayının önü bir anda bir sohbet meydanına dönüşüverdi... Olanca sıcaklığıyla sohbet devam ededursun, gözler de diğer yandan tanıdık simaları arar gibiydi.

Aramıza yeni gelen dostlarımızın çokluğu yine gözlerden kaçmadı. Özgün, Perihan, Murat, Mutlu, Duran, Arzu, Onur, Talip ve diğerleri sanki ayrı bir heyecan içindeydiler. Umarım mutlu olmuşlardır ve bu spora gönül vermeye devam ederler...  lk kez katılan biri için, BOZDAĞ parkurları zor olsa da,  hepsinin sorunsuz bir şekilde parkuru tamamlamaları gelecek için umut vericiydi. Buluşma anında başlayan sohbet, zaman zaman araç içinde de esprilerle devam etti.

Yeni sezonda, ulaşım ve transfer araçlarımızın da değişmiş olması ve yenilenmesi dikkatlerden kaçmadı. Araçlarımızın Televizyonlu olması yeni fikirleri de beraberinde getirdi... Bundan sonra Yolculuklarımız esnasında önceki faaliyetlerimizin görüntülerini de izleme fırsatımız doğdu. Böylece faaliyetlerimize ayrı bir güzellik ve fark geleceği kanaatindeyiz... Her ne kadar Klımaya ıhtıyac duyulmadıysa da araçların havalandırma sistemlerinin gecen seneden cok farklı oldugunu da belirtmek isteriz.

Sabah saat 10.00 da Bozdağ'a  girdiğimizde kasaba içinde hava sıcaklıgı 25.derece gibi, açık güneşliydi.Kasaba meydanındaki  Pala'nın kahvesinde, sarmaşıklar altındaki sundurmada sabah çaylarımızı yudumlamak için maslarda toplandık.Zamanımız dar, yolumuz uzun... Çay keyfini uzatmadan birazını da akşama bırakarak saat 10.30 da  parkura girdik. Hava sıcaklıgı ve güneşin etkisini de düşünüp, orman içinden tırmanmaya karar vererek, kestane ve cam ağaçları ile çevrili parkurun serinliğinde yaklaşık 2 saat gibi tırmandık. Güneşten etkilenmemek için kuzey rotasını tercih ettik.Bu yüzden adrenalin oranı yüksek bir gün yaşadık.Zaman zaman sinirler gerilse de gerginliklerin gülümsemeye dönmesi çabuk oldu... Gergin yüzlerdeki gülümsemeler de çok komık oluyor canım ...

Bozdağ kasabasını, Oteller ıle ayıran sırt hattına ulaştıgımızda suyumuzun azalması ve zaman darlıgı dolayısıyla grubu ıkıye ayırarak zirve Grubunu olusturduk. Sırt hattında çift taraflı manzara eşliğinde bir grup, uzun molanın keyfini çıkartırken, diğer grup da zirveye gidip gelerek,bu keyfe kısa bir süreliğine de olsa katıldı.

Saat 15.00 de toplu halde inişe geçtik.İnişimiz çıkıştan daha heyecanlı  oldu... Sularımızın iyice azalması ve tam karşımızdaki güneşin verdiği rahatsızlıkdan etkilenmemek için yaptğımız kestirmeler, adrenalin salgısını doruk noktalara çıkartdı. Kestane ve çam ağaçlarının gölgesine ulaştıgımızda saat 17.00 olmuştu. Bozdağ kasaba içine ulaştığımızda ıse saatler 17.45  i gösteriyordu.. Buluşma yerimiz yine Palanın sarmaşık sundurmalı kahvesi oldu..Pala da işi biliyor hani.Suyumuzu ve cayımızı eksik etmedi.

Bozdağın meşhur tulum peyniri,torba yoğurdu ve yörede yapılan vişneli tahin helvasından almadan şehre dönmek olmazdı.Biz de aldık.. Bir sonraki haftanın programını ve gelecek hakkındaki düşünce ve programlarımızı paylaşarak şehre döndük... Yeni bir haftaya başlamak için...

İnsan sıcaklığında gülüşlerin eksik olmadığı bir hafta ve haftalarınız olması dileklerimizle... Güncel bir doğa yürüyüşü programına katılmak için
 

DİĞER HABER VE DUYURULAR