Fotoğraf Grubumuza katılın
Doğa Grubumuza katılın
Patikatrek organizasyonları Geziport Turizm güvencesi ile yapılmaktadır.
Belge no: A-9785
PAZAR DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ ŞEHİR KAÇKINLARI İÇİN İYİ FIRSAT

Siz bakmayın öyle havaların soğuk gittiğine.Kara kış bütün yurdu etkisi altına alsa da,insanlar nerdeyse barındıkları yerlerden "dışarı adım atamıyoruz " da deseler , biz her turlu hava koşulunda pazar günleri doğa yürüyüşleri yapıyoruz.Eğer İzmir'de yaşıyorsanız veya tatilinizi İzmir'de geçiriyorsanız, ya da birkaç gün kalmaya karar verdiyseniz,ve İzmir'i etrafındaki tepelerin zirvelerinden izlemek, şehrin etrafını ilmik ilmik dokuyan çam kokulu ormanlarında doğa yürüyüşü yapmak isterseniz, adres ve telefon numaranızı bize bildirmeniz yeterli.Sizi doğa yürüyüşleri hakkında bilgilendirecek ,nasıl ve ne şekilde katılmanız gerektiğini, bir ön toplantıda anlatacağız.

 

Sonrası mı ? Sonrası sizinle randevulastığımız yere gelip gelmemenize bağlı.Ama genel de söz verenler hele bir kez olsun yürümenin tadını ve zevkini alanlar mutlka geliyor..

 

Sizin de bu zevki tadıp yaşayabilmeniz ve pazar sabahları erkenden yatagınızdan sikayet etmeden,doğa yürüyüşlerine ve doğaya koşmanız icin bu faaliyetlere en az ÜÇ HAFTA ÜST ÜSTE katılmanız gerekli.Aralıklı zaman dilimleri icinde katılacagınız faaliyetlerden zevk alsanız da organizmanız ve bedeninizin de alışıp zevk alabilmesi icin , en az aralıksız Üç hafta katılım şart.

 

Kondisyon yapısını bilmediğiniz gruplar ile,kulaktan dolma davetlere icabet ederek yapacağınız hazırlıksız bir doğa yürüyüşü aynı gün olmasa da ertesi gün sizin için ızdırap kaynağı olabilir.Siz bakmayın sizi davet edenlerin "Doğa yürüyüşleri eğitim gerektirmez" demelerine..Aldanmayın sizi çekebilmek için döktükleri dillere ve ballandıra ballandıra anlatımlara...

 

Doğa da yapılan her türlü aktivite risk taşır.Bu, " sıradan " diye adlandırılan bir doğa yürüyüşü faaliyeti olsa bile, ilk kez ve hazırlıksız katılanlar için risklerle dolu.Ama bu riskler de gözünüzü korkutmasın hemen.Şehirde kaldırımda yürürken karşılaşabileceğiniz risklerden asla farklı değiller.Yaşamın her alanında RİSK mevcut..Bu riskleri aza indirmek ancak EĞİTİM  ve İyi bir HAZIRLIK süreciyle mümkün. Doğaya çıkmak ve doğanın içinde olmak, boş zamanları değerlendirmek demek değildir.Doğa da her zaman karşınıza çiçekler,kelebekler,yeşil bir doku,ruhunuzu ferahlatan görüntüler,ılık bir guneş,iyi arkadaşlar çıkabileceği gibi canınız sıkan olaylarla karşılaşmanız da mümkün. Neler mi ?

 

Bunlar,ayağınızı sıkan bir ayakkabı,pantolonunuzu yırtan bir çalı, tutunduğunuz dalda parmağınıza batan bir diken,evinde rahatsız ettiğiniz ve sizi hiç de beklemeyen bir böcek olabilir. İşte bu küçük ama canınızı sıkabilecek kötü koşullara da ne kadar hazırlıklı olursanız, içinde bulunduğunuz günden de o kadar keyf alırsınız..Bizim tavsiyelerimiz :

 

Bu tip faaliyetlere katılmadan önce mutlaka doktorunuzla gorusun.

 

Eğer ilaç kullanıyorsanız rehberlerinizi mutlaka bilgilendirin ve ilaçlarınızı yanınızda bulundurun.

 

Kalp ve dolaşım sistemi bozukluğu,Hipertansiyon,astım,eklem romatizması,epilepsi gibi doğa da müdahale etmesi zor olan ve hayati tehlike arz eden rahatsızlıklara sahipseniz bu faaliyetleri kontrollü ve gözlem altında yapın.

 

Faaliyetden bir gun once karbonhidratlı besinler alın.

 

Ayak tırnaklarınızı akşamdan kesin. Ayakkabı numaranızı bir numara buyuk ve sert tabanlı olanlardan secin.

 

Yanınızda küçük yaralanmalara karşı yarabandı,ağrı kesici,bandaj,antiseptik solusyon gibi ilk yardım malzemeleri bulundurun

 

Hava koşullarına uygun giysi kullanın,Pamuklu giysiler yerine daha cabuk kuruyan sentetik giysileri tercih edin.Giysi ve diğer malzeme tercihlerinizde mutlaka rehberinize danışın.

 

Yanınızda en az bir litrelik bir su kabı bulundurun. Bir öğünlük yiyecek  ve kısa molalarda atıştırmalık kuru üzüm,kuru kaysı,kuru incir gibi kısa sürede enerjiye dönüşecek gıdalar bulundurun.

 

Bütün bunları yaptıktan sonra da sabah erken kalkın ve mutlaka evden cıkmadan kahvaltınız yapın.İhtiyac duymasanız da içebildiğiniz kadar sıvı yani su için.Bu sizin faaliyete başlar başlamaz kolayca terlemenize yardımcı olacaktır.

 

Yürüyüş öncesinde hele hele en az bir saat öncesinden ağır yiyeceklerle beslenmeyin..

 

Yapay tatlandırıcılar yerine, Doğal tatlandırıcılar içeren içecekleri tercih edin.

 

Şehir yaşamının ruhunuzda  yarattığı baskı ve stresi,doğada saclarınız okşayan  rüzgarın kanatlarına yükleyip uğurlamak için, DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ BULUNMAZ FIRSAT... Kaçırmayın..deneyin...

DİĞER HABER VE DUYURULAR