Fotoğraf Grubumuza katılın
Doğa Grubumuza katılın
Patikatrek organizasyonları Geziport Turizm güvencesi ile yapılmaktadır.
Belge no: A-9785
DOĞA YÜRÜYÜŞÜ SEZON AÇILIŞ MESAJI

Değerli dağdaşlarım,ışıkarkadaşlarım ve sevgili yol dostlarım; açılışlarda kapanışlarda seremoni yapmak, hitap etmek, bilgi vermek, değerlendirme yaparak paylaşmak gelenekte var; biz çok sevmesek de, bize gönüldaş olanların beklentisi olur düşüncesiyle arada bir de olsa, gönülden geçip dile değenlere dokunmak gerekiyor; düşüp de yolunu, yerini, yurdunu bulsun diye. Bu yazıyı okuyan herkesi önce dostluk, muhabbet ve sevgiyle selamlıyorum; kimse bizi kendi ön görülerinin kalıpları içinde tanımaya çalışmasın diyerek, kendimizi bir nebze de olsa ifade edebilme anlatabilme çırpınışıdır yaptığımız.

 

Doğası gereği; insan tabiatına durmak yakışmıyor onun yaşamı hep gitmek-gelmek üzerine kurulu. Öyle ya, her gün ayrı bir yerde, her an farklı bir zaman diliminde yol almaktayız; uzak yakın… Bu gidiş, gelişlerde hayat sizi ya varmanız gereken yere ulaştırır ya da savurur atar yoldan. Şükürler olsun ki ne yaşam yolcuğumuzda, ne de yaptığımız işlerde yoldan sapmalarımız olsa da ufak tefek, hiç savrulmadık, yolumuzu şaşırıp da kaybolmadık… Bunları neden söylüyor, niye yazıyorum diye düşünebilirsiniz daha yazının başında; eee!.. Bizim de varmamız gereken bir hedef, yürümemiz lazım gelen bir yol varsa, önce o yolu açmak gerek değil mi? “İnsanın karakteri ve kişiliği yaşadığı iklim ve coğrafyaya göre biçimlenir.” diye bir söz okumuştum bir yerlerde; ben o söze, kişinin yaptığı işi de eklemek isterim; tabi ki severek yapıyorsa işini… Yaşam felsefemizin “A” harfi, hep sevgi ve sevgi üzerine işlerden mütevellit olduğu için gözlerimiz hep sevgiyle bakar, ellerimiz de hep sevgiyle uzanır tutulması gerekene… Tutulacak olan ne düşünür, (varsa) aklında ne vardır uzatılan ele bakarken, biz onu hiç düşünmeyiz; onun sorunudur diye… Yani sözün özü; yaptığımız işe odaklanır, yapmamız gerekenleri bilerek, yapmadıklarımızla-yapamadıklarımızı koyarız hep sofraya; çatal bize batarken hiç acımayan yürek, diken başkasına battığında sızlar. Kıssadan hisse; ana işimiz fotoğraf-fotoğrafçılık olduğundan onun kaynağı ışıktır; bizimkisi de... Gücümüz ise hep içinde ve parçası olmaktan keyif aldığımız doğadan ve dağlardan beslenir.

 

Neredeyse 20 yıllık bir süre içinde yapageldiğimiz doğa sporları ve doğa yürüyüşleri faaliyetlerimizi de yukarıda anlatmaya çalıştığımız felsefeden beslenerek gerçekleştiriyoruz… Bu sporları yapageldiğimiz süre içinde oluşan kurallar dizini ise tecrübelerden beslenip, deneyimlerin süzgecinden elenerek oluştu. O yüzden bize dağdaş, ışıkdaş ve yol dostu olmak isteyenlerden yegâne beklentimiz; kendiliğinden oluşan kurallarımıza kabul sınırları içinde kalarak uymaları oluyor ki, kuralsızlık karmaşa ve anarşi getirmesin içimize

 

Bilmenizi isteriz ki; işimize, odaklanarak ve severek icra etmeye gayret ettiğimiz anlardaki tek beklentimiz, bize inanıp güvenerek geldiğiniz ve birlikte yürüdüğümüz o yolda, hiç olmazsa o günü keyifli, mutlu, güven ve güvenlik içinde yaşayarak eve dönebilmiş olmanızı sağlamaktır. O yüzdendir ki sevgili dostlar; biz işimizi yaparken sizin bize kırılmış, darılmış, incinmiş ve küsmüş olabileceğinizi o anlarda düşünecek fırsat ve zaman bulamıyoruz… Ve yine o yüzdendir ki, bir gün eğer bize karşı, olası bu duygularınız oluşursa “lütfen bize yüz yüze bir açıklama yapma şansı verin” diyerek, yeni bir sezona daha başlıyoruz bu gün.

 

Her zaman olduğu gibi, bu sezon içinde de doğru bildiklerimizi yapmaya, inandığımız değerlere sahip çıkmaya ve dağlarda, doğada, bu sporun yapıldığı açık alanlarda sizin güvenlik ve konforunuzu ön planda tutmaya yine devam edeceğiz. Gelecek günlerde başlayacak olan yeni sezonun dağlarda yürüyen ama dağlara gitmek ve doğada bulunmanın değerini gerektiği gibi idrak eden herkese hayırlı olmasını diliyorum.

 

Aklınızda hiçbir endişe kalmasın diyerek bir noktaya daha değinmek istiyoruz; az da olsa sorulan “ücretiniz neden farklı “ sorusuna cevap bulmaya gelirsek, size çok değer verdiğimiz için diğerlerinden rakamsal olarak ucuz değiliz; asla araç doldurmak gibi bir kaygı taşımadığımız, bize yüklenen yasal mevzuatın gereklilikleri, mali ve idari yapımız düşünülerek yapılacak adaletli bir kıyaslamada aslında olabildiğince ekonomik bir değerle işlerimizi yaptığımızı görecekseniz ve en önemlisi de gelir beklentisi içinde olmadan gönülden yapılan işlerin içinde bulacaksınız kendinizi.

 

Toplum olarak her gecen gün uzaklaştığımız iletişim kurma becerimizi geliştirmek, gün gelip de en yakınımızda olanı dahi sudan bahanelerle ötekileştirdiğimiz bu günlerde hoş görü ve güven duygularımızı yeniden yapılandırmak, çevre ve doğal yapıya en az hasarı vererek şehre huzurlu dönebilmek adına insan kalabalıkları içinde doğaya, dağlara çıkmama alışkanlığımızı bu yıl da ödünsüz devam ettiriyoruz. O sebeple kontenjanlarımız sınırlı ve o yüzden seçiciyiz. Yine yaşadığımız toplumun her katmanında kategorize ederek sınıflandırıp değersizleştirdiğimiz insan yanımızı geliştirip büyütmek adına etkinliklerimizi asla alfabetik harflerle sembolleştirip, zayıf-güçlü grup gibi saçma sapan yakıştırmalarla ayrıştırmıyoruz; güç ve tempomuzu  en zayıf halkaya göre ve baskı oluşturmadan kontrol edebilme özelliğimizle diğerleriyle aramızdaki farkı açık yüreklilikle sergiliyoruz; birlikte geldik, birlikte döneceğiz diyerek.

 

Arzu eden herkesin bizimle bir kez de olsa doğada olma ve yürüme şansı hep var; isterse özürlü olsun… Sonraki süreçte bize dağlarda yol dostu olmak-olmamak kararı kendi özgür iradesine ait. Okumakta olduğunuz bu ve diğer sayfaların hiç birinde sizi ikna etmeye yönelik bir anlatı, bir çaba bulamayacaksınız, eğer  lütfedip gelirseniz bizimle olduğunuz ilk günde sizi bekleyenleri ve sizden bekleneni yüz yüze konuşarak anlatmak ana prensibimiz olup, dağlarda olmanızın risk içerdiğini anlasak bile bunu size en makul şekilde anlatabilmeyi ve kabullenmenizi sağlar, daha az riskli etkinliklerde sizinle olmayı ve sizi kontrol etmeyi görev ediniriz. Gayemiz sizi kaybetmek değil kazanmak üzerinedir ve sizin ilgi, sevgi, disiplin ve tabi olabilme duygularınıza göre biçimlenir.

 

Tüm bu anlatılardan sonra hala gönlünüz dağlardan ve doğadan yana olma kararlılığıyla çarpıyor ve bizimle bu yolda yürümeyi arzu ediyorsanız buyurun gelin ama dağa-doğaya değil, merkez adresimizde hiç sönmeyen çay-kahve makinemizden adınıza rezerve edilen çayınızı yudumlamaya; kahveniz de soğumasın…

 

Bize www.patikatrek.comdoğa grubumuzun web sayfası ve www.izmirfotografakademisi.com  fotoğraf grubumuzun sayfalarındaki iletişim adreslerinden ulaşabilir, bizi sosyal medya hesaplarımız “ Patikatrek Doğa Sporları ”, “ İzmir Fotoğraf Akademisi ” ve İzfak Doğa Okulu sayfalarından da takip edebilirsiniz.

 

Gelecek günlerde başlayarak her Pazar her türlü hava koşulunda iptalsiz gerçekleşecek doğa ve fotoğraf yürüyüş sezonunun herkese uğurlu olmasını diler, saygı ve sevgilerimi sunarım; dostluk ve muhabbetle. 

 

Zeynel AYDIN

Patikatrek Doğa Sporları Merkezi

Genel İdare Kurulu adına

 

DİĞER HABER VE DUYURULAR