Fotoğraf Grubumuza katılın
Doğa Grubumuza katılın
Patikatrek organizasyonları Geziport Turizm güvencesi ile yapılmaktadır.
Belge no: A-9785
DAĞCILIK SPORU VE PATİKATREK

Bu site içinde yeteri kadar olmasa da, DAĞCILIK ve Dağcılık sporu ile ilgili gerekli bazı bilgileri dilimizin döndüğünce, elimizden geldiğince izleyicilerimizle,sporcu ve grup üyesi arkadaşlarımızla bu sayfalarda sıkca paylaşıyoruz. Kurulduğumuz günden beri devam ettirmekte olduğumuz Dağcılık temel eğitim seminerleri sayesinde birçok arkadaşımızın Dağcılık hakkında yeteri kadar teorik bilgi donanımına sahip olduğuna inanıyoruz.  Uzunca  bir zamandır,  aralıksız her pazar devam etmekte olan Doğa Yürüyüşlerimiz esnasında bile Dağcılık ile ilgili gerekli bilgi ve beceri kullanımına önem vermekteyiz. Doğa yürüyüşlerimiz ve yaptığımız uyum kamplarımız esnasında Dağcılık Sporcu disiplini içinde hareket ederek arkadaşlarımızın gelişimine katkı sağlamaya çalışmaktayız.

Birlikte olduğumuz  arkadaşlarımız ile,gerek  Teorik Eğitim seminerleri, gerek  deneyimli arkadaşlarımızın yüksek  dağ maceraları ve  onların anılarının paylaşımı,Dağcılık Sporu  hakkında  belgesel  film  gösterileri ve  fotoğraf  slayt  sunumları aracılığıyla  paylaştıklarımız onların bu sporu daha  çok sevmeleri ve gelecekte bu  sporu gerektiği  gibi yapan sporcular olmaları konusunda  sürekli yeni adımlar atmaktayız.

Mevcut  yapımız içinde  var olan Dağcılık  lisanslı sporcu sayımızın  bu  sene  içinde artış  göstermesi, dağcılık camiasına  başarılı  sporcular kazandırmak konusunda bizim de omuzlarımıza  ilave  sorumluluklar  yüklemekte.Bu zamana  kadar camia içinde  varlığımızın az bilinir olması henüz sporcularımızın yeteri kadar  hazır olmamalarından ve biraz da malzeme ve donanım  eksiklikleri sebebiyle  faaliyetlere  katılamamış olmalarından  kaynaklanmaktadır.

Sporcu arkadaşlarımızın bir çoğu henüz kış  dağcılığıyla tanışmış olmasalar da yaz mevsimlerinde  Türkiye'nin  hatırı  sayılır  zirvelerine  tırmanış  faaliyetleri gerçekleştirerek adlarını  duyurmayı  başardılar.Bizler de onların bu  heyecanını ve gayretlerini yürekten destekliyor,elimizden geldiği, gücümüz yettiği kadar  onlarla birlikte  dağlarda olmayı  planlıyoruz.Sıradan  doğa yürüyüşçülerinin bile kendilerini DAĞCI Sporcu  olarak  tanıttığı günümüzde, sporcularımız şunu  çok iyi biliyorlar ki, bu  spor gerekli bilgi  donanımı  yanında,malzeme donanımına da  sahip olmak,ekip uyumu  ve  disiplini içinde  dikkatle  planlanarak ve kontrollü  uygulanırsa inanıyoruz ki daha büyük başarılar da akabinde  gelecektir.

Doğa yürüyüşlerimiz; planlama, koordinasyon, disiplin ve ekip uyumu için bir antrenman alanı olmaya devam ediyor ve arkadaşlarımız bu alandaki eksikliklerini hızla gideriyorlar.

2007 MAYIS ayı  ile birlikte başlayan Yaz Dağcılık tırmanışları kapsamında  ERCİYES, KAÇKARLAR, ALADAĞLAR, Medetsiz, Kızlar sivrisi ve SUPHAN  gibi Türkiye'nin önemli  yüksek  dağlarında  gerek  grup olarak  gerekse solo tırmanışlarla önemli tırmanış  faaliyetleri gerçekleştirerek sporcularımızın  bu alanda yeterli  deneyim edinmesini sağladık.

Her sene  yapmakta olduğumuz  klasik  faaliyetlerimize  en az bir  LİSE öğrencimizi de bizimle birlikte  götürmeyi geleneksel hale  getirdik.Bu sene ise her faaliyetimize  iki  öğrencimizi götürerek bu sporun  LİSE düzeyinde öğrencilerimiz ve gençlerimiz arasında da sevilmesine katkı sağlamak arzusu  taşıyoruz.Bizimle  faaliyetlere  gelmeyi arzu eden gençlerimizi derslerini engellemeyecek ve okullarını aksatmayacak  şekilde aramıza alarak bir  ilk'e daha imza atmak istiyoruz.

Bu arkadaşlarımızı yıl içinde  bizimle birlikte doğa yürüyüşlerine gelen ve bizlerle birlikte bu sporun inceliklerini ve disiplinini kazanan arkadaşlarımız arasından  seçmeyi düşünüyoruz. Ancak okullarda görevli öğretmen üyelerimizin önerileri veya üye arkadaşlarımızın kendi çocuklarını da önermeleri halinde, kim bilir, belki katılım sayımızı daha da yükseltebiliriz. DAĞCILIK sporunu  tanıtmak ve sevdirmek adına,  okullarımızda  yapmakta olduğumuz  fotoğraf  slayt sunumları ve kısa video  film gösterilerimiz  çocuklarımızın  yoğun  sınav trafiği içinde bir nebze de olsa  soluklanmalarına sebep olduğu  gibi, takım çalışması, uyum ve  disiplin, karar alma  ve uygulama  yeteneklerinin gelişmesine de katkı  sağladığına inanıyoruz...

Öğretmen üyelerimizin önderliğinde, Okullarımızdan gelecek çağrılara uymaya hazır olduğumuzu buradan bir kez daha söylemek ve aynı zamanda kamuoyuna da duyurmak istiyoruz...
 

DİĞER EĞİTİM VE SEMİNERLER