Fotoğraf Grubumuza katılın
Doğa Grubumuza katılın
Patikatrek organizasyonları Türkü Turizm güvencesi ile yapılmaktadır.
Belge no: 3959
PAZAR DOĞA YÜRÜYÜŞÜ DETAYLI KATILIM BİLGİSİ

Güncel İzmir Doğa Yürüyüşü Programı

 

 Başlangıç Tarihi        :
  20.10.2019
 Süresi                         : 
Hafta sonu günübirlik
 Zorluk derecesi         :
Lütfen Bilgi alınız
Güzergah - Rota         :  Bayındır -Böğürtlencik yaylası
 İletişim Telefon          :
Zeynel AYDIN  GSM  0533 634 09 89
Servis Harkt. Saati    :

Bostanlı-İş Bank 07.15   Karşıyaka-ANIT 07.30  Bayraklı 07.40 Konak Sakıp Sabancı Kültür Merkezi 08.00 de kesin hareket

Yeni bir doğa Yürüyüşü sezonuna daha Merhaba diyebilmenin mutluluğu içinde, 2019-2020 Dağ Doğa Fotoğraf Yürüyüşleri sezonunun tüm katılımcılara hayırlı olması ve kazasız, belasız, dağlardan keyifle indiğimiz bir sezon olması dileğimizdir. Ege'nin sarı sıcaklarında gerçek sahiplerine bıraktığımız dağları ve doğayı, gelecek Mayıs ayının sonuna kadar onlardan ödünç alarak, kısa süreliğine ve keyifle kullanmak üzere yine her Pazar yollardayız.

 

Neredeyse 20.ci sezona girdiğimiz bu yıl da ve her zamanki gibi, Patikatrek farkıyla dağlara gitmenin, çevre ve doğayı birlikte gözlemleyerek fotoğraflamanın, doğa fotoğrafçılığını alanda ve yerinde uygulamalı olarak öğrenmenin ayrıcalığı, elde edilen fotoğrafları şehre taşıyarak gidemeyenlere de bir damla umut olmaya, tembellik edip gitmeyenlere ise doğa ve çevre sevgisi aşılamak, koruma ve kollama farkındalığı yaratmak amacıyla bundan sonra her Pazar Ege'nin farklı bir coğrafyası içinde göreceksiniz bizi.

 

Doğanın kendine has dinginliği ve sessizliğini bozmadan, aşırı kalabalıklardan uzak, gürültü kirliliği yaşamadan-yaşatmadan bir Pazar yürüyüşünde daha bize yol arkadaşı olmak isteyen varsa iletişim sayfamızı ziyaret ederek bizimle bağlantı kurup bilgi alması ön koşulumuzdur.

 

Ve yine diyoruz ki ; "bu grubun temel özelliği, güzele tutkun olması ve güzel olanı emekle arayıp bulması yanıdır..." Öyleyse, hem fotoğrafçı, hem sporcu hem de çevreci kimliğimizle örtüşen, güzel olanın güzel kalmasıdır derdimiz diyerek amaç yürümekse yürürüz; hem de olmadık mesafeleri de; derdimiz, yürürken biraz da başka şeyleri de toplayıp günlük dağarcığımızı doldurmak... Amacı sadece ter atmak, efor harcamak olanları kapalı spor salonları, park ve bahçelerde bırakarak, öğrenmek, yaşarken biriktirmek ve biriktirdiklerini koruyup kollamak özelliği olan herkese kapımız açık. Siz anladınız bizi; fazla söze gerek yok.  

 

 

Geçtiğimiz haftalarda ilk yağmurlar düştü toprağa ve toprak kokusu alarak yürüyeceğimiz günlerdeyiz artık; yani toprak yumuşadı ve tozlardan arındı gibi; çok değil, gelecek bir ay içinde evlere ve dört duvar arasına sıkışıp kalacağınız günler kapıda; o sebeple, doğanın mevsimsel renk dönüşümünü yerinde gözlemleyerek tanıklık edin, hayatı ve yaşamayı ıskalamayın demek bizden...  

 

Ayrıca sadece klasik bir Doğa grubu olmanın ötesinde, Fotoğrafçı yanımızı da biliyorsunuz; ki mevsim itibarıyla en güzel ışık koşullarını yaşayacağımız günlere de Merhaba diyoruz artık; Fotoğrafçılık merakı olup da hem fotoğrafı öğrenmek hem de en güzel doğa fotoğraflarının peşine düşmek isteyen kim varsa bu günleri kaçırmasın demek yine bizden olsun; gerisi onlara kalmış...

 

İlk yağmurlar biraz daha toprağı doyuruncuya kadar kamp ateşi yakmıyoruz; Ocak yakmıyoruz diye artık bizimle özdeşleşerek klasikleşmiş kahve keyfinden vaz gececek değiliz; merak etmeyin, Kamp ocaklarımız yanımızda ve kavelerimiz yine içilmeyi bekliyor. Bu arada sakın ola Fotoğraf makinesi, video kamera ve Selfie cubuklarınızı yanınıza almayı da unutmayın...

 

 

Mevsim şartlarına uyum gereği, hava ve iklim koşullarına uygun biçimde, hiç bir arkadaşımızı riske etmeden  her türlü koşulda  farklı planlamalarla günü uzatıp kısaltarak hem yürüyor hem de bolca doğa manzara detay fotoğrafları çekiyoruz.

 

Bunca yıllık deneyimlerin ışığında kar da yağsa, yağmur da olsa ve her türlü hava koşulunda  dağlarda olmaya devam ederek geldik bugünlere. Ayrıca yüksek dağ köylerinde gün sonunda köy kahvelerinde yananodun sobalarının başında yorgunluk çaylarımızı içerek, istemeyerek de olsa şehre döndük yüzümüzde gülücüklerle. 

 

Her zaman olduğu gibi bu hafta sonunda da, bir yandan aramıza yeni katılanlar ve onların doğayla ve bizimle uyum çalışmaları devam ederken, diğer yandan taze heyecanlarla zorluk derecesi planlanmış patikalarda  keyifle yol alıyor olacağız.  


Hava tahminlerimizde artık UV faktörü paylaşımlarına da başlıyoruz ki yanınızda nelerın olması gerektiği konusunda mutlaka bizden bilgi alınız; doğada harcanacak efor sonucunda sıvı kaybına karşı mineral dengemizi nasıl sağlayacağımız da bazen yolda bazen de alanda sohbet konu başlıklarımızın içinde yer alacak artık...

 

Vahşi doğada sadece bunlar mı konuşulur; ya kaybolursak, ya başımıza bir şey gelecek olursa gibi endişeleriniz de olacaktır muhakkak; onları gidermenin sırrı da şimdilik bizde ve sizinle paylaşmayı bekliyoruz; eger lütfedip bize uğramayı ve en az bir bilgilendirme toplantısına katılmayı göze alırsanız tabi...

 

 

 

LÜTFEN AKLINIZDA BULUNSUN :

 

Karayolları taşıma kanununda yapılan son değişiklik ve düzenlemeler kapsamında, haftasonu etkinliklerimizde yer almayı düşünenlerden oluşacak katılımcı listelerimizin Cuma günü akşam, mesai saati bitimine kadar bildirim zorunluğu vardır; o sebeple kesin kayıt işlemlerinin tamamlanması yasal zorunluluk olup, kurumsal üyelerimiz hariç, aday üye veya misafir katılımcıların da etkinlik katılım paylarını aynı gün akşamı, mesai sonuna kadar bildirilen banka hesap numaralarını yatırmış olmaları zorunluluğu vardır. Yine her bir katılımcının bu sayfada yer alan  ONLINE KATILIM FORMU'nu  eksiksiz doldurup göndermesi zorunludur.

 

Alışık olmadığı yaşam alanlarında yolculuk yapmaya karar veren her kişi, oğanüstü hallere de hazırlıklı olabilmeli; Doğa yürüyüşlerine gelenler de öyle. Lütfen doğa yürüyüşü deyip geçmeyin, doğa bu; ne zaman ne yapacağı belli mi olur. Ancak bazen, karşılaşacağınız olağan dışı haller sadece doğadan kaynaklanmaz ve insan faktörlü de olabilir ki, o yüzden alışık olmadığınız çoğrafyalarda yol alırken orada bulunmaya ne kadar hazır iseniz o günü sıkıntısız ve keyifli bitirme katsayınız da o kadar yüksek olur. Hazır olmak derken sadece istekli olmak yetmez, ön bilgi ekip arkadaşları ve sahip olduğunuz ekipmanlar da dahil olmak üzere keyif katsayınızı etkilyenen temel faktörleri de unutmayın; Böyle durumlarda her zaman bir A-B planı olmalı insanın.
 
Mevsim koşulları gereği bu günlerde hava koşulları bir doğa yürüyüşü için en mükemmel şartlarda ve artık yavaş yavaş da olsa gün içinde değişken olmaya da hazırlanıyor; bize yol arkadaşı olmak ve keyifli bir Pazar'ı dağlarda yaşamak isterseniz bize danışıp bilgi almadan form doldurmayın; bizi dinler ve gerektiği gibi hazırlanırsanız günü hep birlikte keyifli tamamlarız.  Bu hafta da bizimle birlikte olmaya varım derseniz Dağlar orada, biz de buradayız. Gün içinde bir yandan yürüyüp diğer yandan ise  bol bol fotoğraf çekmeye hazırsanız bizi aramayı unutmayın.

 


 
Kente yakın olup da farkına varamadığımız bir güzellik dokusu içinde, elimizden düşürmediğimiz fotoğraf makinelerimizle sabah ve akşam ışığının en güzel saatlerinde hem doğa hem de dumanı tütmeye başlayan köy evleri ile akşam ışığında köy kahvelerindeki insan yüzlerini fotoğraflamak isterseniz hafta sonu biz yine yollardayız.
 
Yürüyüşlerimiz esnasında takribi yükselme rakımları, hatta mevsim koşullarını da düşünerek yağmur geçişleri ve rüzgar yönlerine, su kaynaklarından tozlu yollara varıncaya kadar bir dizi ayrıntı hesabını dikkatlice yaparak dersimize çalışıyoruz merak etmeyin; her zamanki gibi. Ve sizler doğa yürüyüşlerinden keyif alasınız diye sıkıntısız bir başlangıç ve keyifli bir gün sonu hesabını da yapıyoruz. Ayrıntılara Rota Bilgisi başlığı altından ulaşabilirsiniz.


Doğa yürüyüşlerimizde ana hedefimiz, dengeli ve kontrollü bir şekilde  gerçekleşen yüklenmeler ile katılımcılarımızın kondisyon edinmelerini sağlamak, onları asıl hedefe, yani bir üst  aşamada karşılaşabilecekleri zorlukları yenmeye, doğada güvenli bir şekilde seyahat ederek keyifli bir şekilde eve dönüş için hazırlamaktır. Kondisyon edindirme yürüyüşlerimizde   sporcularımızı yormadan onlara bu sporu sevdirmek ve sağlıklı bir şekilde sürdürebilmelerine imkan yaratmak adına parkurlarımız her katılımcının kolayca tamamlayabileceği zorluk derecelerine sahiptir.
 
 

KAYIT VE KATILIM ÖDEME ;

Bu programlarda yer almak isteyen ve kurumumuza ÜYELİK aidiyeti ile bağlı olmayan katılımcıların web sayfamızda yazılı olan adresimize gelerek veya iletişim numaralarımız üzerinden bizimle bağ kurarak program hakkında bilgi alması ve bilgilendirme toplantılarına en az bir kez olsun mutlaka katılması zorunludur; ayrıca http://www.izmirfotografakademisi.com/sayfadetay.aspx?id=16 linke tıklayarak banka hesaplarımızdan birisine - tercihen Yapı ve Kredi Bankası- "Doğa Yürüyüşü Katılım bedeli" notunu düşerek Zeynel AYDIN adına katılım paylarının peşin olarak ödenmesi gereklidir. Ya da İzmir Fotoğraf Akademisi İzfak Doğa Okulu sayfamızdan link içindeki güvenli alışveriş kanallarımızı kullanarak kredi kartınızla online ödeme yapabilirsiniz. https://www.izmirfotografakademisi.com/foto-gezi-detay.aspx?id=9

 

Karayolları taşıma kanununda yapılan son değişiklik ve düzenlemeler kapsamında, haftasonu etkinliklerimizde yer almayı düşünenlerden oluşan  katılımcı listelerimizin Cuma günü akşam, mesai saati bitimine kadar bildirim zorunluğu vardır; o sebeple kesin kayıt işlemlerinin tamamlanması yasal bir zorunluluk olup, kurumsal üyelerimiz hariç, aday üye veya misafir katılımcıların da etkinlik katılım paylarını aynı gün akşamı mesai sonuna kadar kendilerine yukarıda bildirilen banka hesap numaralarına yatırmış olmaları zorunluluğu vardır.

 

Cuma gününden sonra üyeler hariç yeni katılım talepleri değerlendirmeye alınmadığı gibi her ne sebeple olursa olsun kesin kayıt sonrası bir IPTAL isteği durumunda katılım payı ödemesi geri ödenmez, ödenmemiş ise Üyeler de dahil adınıza Borç olarak yazılır; Lütfen Unutmayınız.  Yine her bir katılımcının bu sayfada yer alan  ONLINE KATILIM FORMU'nu da  eksiksiz doldurup göndermesi zorunludur.

 


Daha önceden bir kez de olsa kayıt yaptırıp son dakika iptalleri yaşatanlar üyemiz dahi olsalar bir sonraki haftada katılım paylarını internet üzerinden peşin ödeyerek programa katılabilirler. Bizimle ilk kez bir programda yer almak isteyenler de bu link üzerinden ödemelerini peşin olarak yaparlar.
 
En az bir bilgilendirme toplantısına gelmeden veya yer durumu hakkında bilgi almadan lütfen ödeme yapmayınız.
 
Her zaman olduğu gibi bu programa da deneyimli doğa sporcularımızın yol kılavuzlugunda, İzfak Doğa Okulu üyesi fotoğrafçı arkadaşlarımız da katılabilir; yine her programımıza doğada fotoğraf çekmek isteyen diğer fotoğrafçı arkadaşlarımız da katılabilir.
 
Grubumuzla birlikte doğa yürüyüşlerine ilk kez katılacak olanlar ve daha önce hic doğa yürüyüşü yapmamış olanların bizimle mutlaka iletişim kurarak bu spor hakkında ve parkur bilgisi alması, yüz yüze karşılıklı gerçekleşecek bir "bilgilendirme-tanışma" toplantısına katılması ana kuralımızdır.
 
Etkinlik için kayıt yaptıran her bir üye, aday üye veya diğer katılımcılar, her ne koşul ve maazeret olursa olsun, kendisine bağlı sebeplerden dolayı gerçekleşecek bir İPTAL durumunda yol parasını itirazsız ve ihbarsız ödemeyi kabul eder.  Ödenmiş olan katılım payının geri iadesi mümkün olmayıp, sadece bir sonraki haftada kullanılmak kaydıyla devir hakkı mevcuttur; ikinci bir zaman dilimine ertelenemez.
 
Aramıza ilk kez katılacak olan arkadaşlarımız Telefonla sadece adres bilgisi alabilirler, parkur ve doğa yürüyüşü bilgisi  için ise adresimize uğrayarak önce kesin kayıt işlemlerini tamamlamaları zorunludur. Kurumsal üyelerimizin böyle bir zorunluluğu yoktur ve telefonla kayıt yaptırabilirler.
 

Yürümek her zaman güzeldir; bir yandan spor yapar diğer yandan yürüyüş esnasında cevrenizde olup bitenleri izler, görür ve tanıklık ederek farkındalığınızı artırırsınız. O yüzden biz her haftasonu dağ, dere-tepe demeden yürüyenlerdeniz; sağlıklı mutlu, berrak bir zihinle düşünen birey olarak yaşamanın ilk merdiven basamağıdır yürümek.
 
 
LÜTFEN DİKKAT ;
 
Bu sayfada paylaştığımız tüm bilgi ve anlatıları asla sizi ikna etmiş olmak için kullanmıyoruz. Tek amacımız sizi bu spor hakkında bilgilendirerek ister bizimle, isterseniz başka bir grupla yürüyor olsanız dahi dağlara giderken daha bilgili, daha çok farkındalıkla, ayağınızı yere korkmadan basacak şeklide ve bu sporu severek yapmaya hazırlamaktır. Bu nedenle bu sporu yapmak isteyen kendi arkadaşlarınız ve birinci dereceden yakınlarınızı dahi asla ikna etmeye çalışmadan, onların da bilgilendirme toplantılarımıza katılmasını sağlayarak bu sporun sevilerek yapılması ve gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. 
 
Sırt çantalarımızın kenarına iliştirilmiş fotoğraf makinelerimizle doğayı keşif, gözlem ve fotoğraflama heyacanını yeni yılda da birlikte yaşıyoruz; doğanın koynunda gerçekleşecek her keyifli yolculuk esnasında karşımıza çıkarak, bize farklı duygular yaşatacak, her bir görüntüyü aynı heyecanla fotoğraf makinelerimizin hafıza kartlarına yazıp şehre dönüyoruz. Yine her yolculuğumuz esnasında gerek doğa bilgisi gerekse fotoğraf olsun, alanında uzman bir görevli hep yanı başımızda olacak ve tüm sorularımızı cevaplandıracaktır. 
 
Pazar günlerimizi sadece doğa fotoğraflarıyla değil, Ege köylerinin otantik yapıları ve Ege insanın güzelliğiyle süslenmiş köy  kahvelerinde sabah ışığının en güzel en etkili halinde karşımıza çıkacak olası fotoğrafları da kaydederek güne başlayacağız. Doğa yürüyüşlerimizin başlangıç saatlerindeki tempomuz her zaman düşük ve grubun genel durumuna göre belirlenir. Sezon başından itibaren her hafta, doğa yürüyüş rotalarımız sistemli bir uygulamayla titizlikle planlanır ve yeni başlayan arkadaşlarımızın sağlıklı bir kondisyon edinmesi amaçlanır. 
 
Yol kılavuzlarımız, planlı ve kontrollü bir tempoda öğle molasına kadar her Pazar size keyifli bir yolculuk yaşatır. Öğle molamız ise tam bir festival havası içinde geçer. Öğle molalalrında yakılacak kontrollü kamp ateşlerinin başında doyumsuz bir muhabbet ve farklı lezzetlerin tadını yaşayarak alırız hep birlikte; odun ateşinde pişen demli çayların hatta ellerinizle kömür ateşinde pişireceğiniz türk kahvelerimizin de tadına vararak öğle molamızı sonlandırır ve başlangıç noktamızdan farklı bir yerleşkeye doğru döner yüzümüz. Günün son saatlerinde ise akşam ışığının bize sunduğu güzellikleri de fotograf karelerimize alarak keyifli bir pazarı daha noktalarız.
 
   ROTA BİLGİSİ : 

 

   Bu hafta ; Böğürtlencik yaylası

   Başlangıç rakımı : 450 m

   Tahmini yürüyüş mesafemiz 13 KM 

   Ortalama yükseklik tırmanışı; 515m

   Maksimum  varış rakımı  965 m

 

   

Ortalama eğim ; öğleden önceki bölümde yani enerjimizin en yüksek olduğu saatlerde  başlangıçta %10 eğimli patika ve orman yolu; öğle saatlerine yaklaşırken ilk 6 Km lik mesafede zaman zaman %15 - %18 lık bir eğimde kontrollü  ve denetimli biçimde yürüyerek 965m rakımda tamamen çam ormanları içinde yol alarak Böğürtlencik yaylasına ulaşıyoruz. Yol üstünde yine kestane başta olmak üzere çeşitli orman meyvelerini toplamaca var; yanınızda poşet bulundurun. Öğle molasına kadar yürüyeceğimiz toplam mesafe 7 Km olup öğleden sonra ise orman yolu ve patikaları zaman zaman bahçeler arası yolları kullanarak Ovacık yaylasında Halilin kahvesinde günü sonlandırıyoruz... Yayladan Kestane ve yayla üzümü başta olmak üzere çeşitli mevsim meyvelerini satın alarak eve dönebilirsiniz.  Akşam yorgunluk çaylarımızı yaylada içerek içerek şehre dönüyoruz..Bu haftaya ait Yol ücretimizi yolumuzun uzak ve İptalsiz gidilecek olması sebebiyle web sayfamızın güvenli alışveriş sistemi üzerinden online ödeme kanallarımızı kullanarak yapabilirsiniz  https://www.izmirfotografakademisi.com/foto-gezi-detay.aspx?id=9 linki içindedir.

 

Her mevsim ve her koşulda yağmurlu, karlı, çamurlu kısaca her türlü hava şartlarında sayısal bir çokluk beklentisi içinde olmadan Dağ doğa Fotoğraf yürüyüşü programlarımız İptalsiz devam ediyor. Mevsim ve hava koşulları gereği rotalarımızı daha kısa  ve biraz da tematik içeriklerle doldurarak belirliyoruz  

 

Mevsim ve hava koşullarrına uygun şekilde hazırlıklı gelmenizi önererek doğa yürüyüşlerimizi biraz daha keyifli, daha özel parkurlarda, biraz da tematik yaparak,  başlangıç seviyesindeki yeni katılımcıları da düşünerek gerekli hallerde kolaylaştırıyoruz... 

 

 

Doğa yürüyüşleri günlerinde Mevsimsel ve iklimsel, olağanüstü haller ile beklenmedik yağmur geçişleri ihtimaline karşı rotada değişiklik yapabileceğimiz farklı planlamalarımız da var; merak etmeyin.

 

Yürüyüşümüz farklı arazi eğimleri içinde yükselip alçalarak ve farklı  eğimlerdeki arazi yapısı içinde kontrollü bir şekilde seyredecek.


Termoslarınızdan sıcak suyunuzu eksik etmeyin, yanınızda çay ve kahve bulundurabilirsiniz ki, bu malzemeler mola esnasındaki keyif katsayınızı katlar. 


Dağlarda ifade edilen uzaklık ve mesafe anlayışımız ile Şehir merkezlerinde ifade edilen uzaklık karşılaştırmaları yanıltıcı  olabilir. O yüzden yürüyüşe katılıyorum demeden önce lütfen bilgi alınız.


 
 BİZİ DİĞERLERİNDEN AYIRAN  NEDİR ? 

Bu program bir TUR organizasyonu değil, Patikatrek Doğa Sporları ve alt gruplarına bağlı üye ve sporcularımız ile onlarının yakınlarının katıldığı Doğa-Spor ve Fotoğrafcılık eğitim uygulama çalışması olup, katılımcıların hizmet beklentisi içinde olmadan etkinliğe katılması ön koşuldur. Grubumuzun transfer ve karayolu ulaşımları Karayolu yolcu taşıma mevzuatına uygun belgeli araçlarla ve A grubu İşletme Belgeli TURSAB üyesi Partner Acentemizin seyahat tanışmanlığında gerçekleşir.

Kontenjanlarımız toplam 20 Kişi ile sınırlı olup özel araç ile katılım grubun sevk ve idaresi ve güvenliği açısından mümkün değildir.

Araç doldurmak gibi bir kaygımız olmadığından gelmeyi düşünenlere etkinliği hatırlatma veya çağrı yapmak gibi bir alışkanlığımız da olmayıp her sayıda kişi ile tekerlek döner...Her ne kadar hava koşullarını sizinle paylaşmış olsak da dağlarda hava akımlarının aniden değişebileceğini de unutmadan Termoslarınızdan sıcak su ve çantanızdan kupa bardaklarınızı eksik etmeyiniz.  

Bütün bir sezon bizimle birlikte yürümek, çevrenizi kaplayan dağlarda ve çok az insanın ulaşabileceği vahşi doğanın koynunda fotoğraf çekmek veya Ilık sonbahar aylarının keyfini sürmek, doğadaki renksel dönüşümleri yerinde izlemek isteyen herkes hatta birinci dereceden yakınlarıyla birlikte bize eşlik edebilirler. Ancak bir şartla bilgilendirme toplantısına katılmak ve servis araçlarımızla buluşma noktalarına geç kalmamak koşuluyla.
 
Bu hafta da bizimle fotoğraf veya doğa yürüyüşü amaçlı birlikte olmak isterseniz ve grubumuza asil ya da aday ÜYE değilseniz Lütfen KESİN KAYIT İŞLEMLERİNİZİ eksiksiz tamamlayınız. Bunun için önce bilgilendirme toplantılarımızdan birisine katılarak sonrasında ise http://www.izmirfotografakademisi.com/sayfadetay.aspx?id=16 link içindeki banka hesap numaralarımızdan birisine "Doğa Yürüyüşü Katılım payı" açıklamasını not düşüp, peşin  ödeyerek kesin kayıt işlemlerini tamamlarlar. 
 

Bu etkinliğe de Fotoğraf amaçlı katılacak olan arkadaşlarımız isterlerse doğa yürüyüşü grubumuzla hareket edebilirler ancak onların da uygun bir yürüyüş kıyafeti ile ve fazla fotoğraf malzemesi taşımadan sadece lazım olanları yanlarına alarak bize dahil olmaları ricamızdır. Servis araçlarımız bu normal kalkış güzergahlarından ve ilan edilen saatlerde iptalsiz kalkış yaparak servis araclarımız 

 

Bu hafta servis aracımız BOSTANLI -KARŞIYAKA - Konak - BAYINDIR isitikametinde şehirden çıkacak olup, dönüşte ise Kemalpaşa Bornova üzerinden şehre giriş yapacak ve en son servis aracımızdan Bostanlı'da ayrılmış olacağız. Olağanüstü haller dışında servis yol güzergahında değişiklik yapılmaz.

 

Her pazar olduğu gibi bu pazar da ilan edilen buluşma noktalarımıza erkenden ve sorunsuz gelirseniz zamanında ve ilan edilen saatte İzmir'den çıkış yapar ve en geç saat 10.30 da Rotaya giriş yaparız. Buluşma saatlerine harfiyen uyulması ve ilan edilen buluşma noktalarına erken gelinmesi ricamız olup, hareket saatlerinden asla taviz verilmeden ve kesinlikle bekleme yapılmadan şehirden çıkış yapılacağını lütfen unutmayınız...
 
 

ETKİNLİK GÜNÜ HAVA DURUMU : 

Yürüyüşümüzün başlangıç noktasında sabah saat 09.00- 12.00 arasında hava sıcaklığı 16'C ıle 20'C aralığında olacak... Gökyüzü açık ve güneşli, Rüzgar yönü değişken ve 5 ile 11 Km/saat hızla esiyor.  Güneşin UV etkisi 4 olup güneş gözlüğü ve şapka kullanmayı unutmayınız; Yağmur yağış yok.

 

Mevsim itibarıyla değişken koşulları da düşünerek şimdiden havanın yürüyüş günü açık alanda kalan yürüyüş bölgemizde 20'C sıcaklıklarda gökyüzünün acık ve güneşli oldugunu söyleyelim. İyi bir doğa sporcusu hava akımları ve bulut hareketleriyle birlikte rüzgar yönlerini de doğru okuyarak değişken hava koşullarından fazla etkinlenmeden günü tamamlamayı da bilmeli;  o yüzden yağmur yağış rüzgar soğuk her ne olursa tüm doğa olaylarına hazırlıklı olarak doğaya çıkıyoruz bilginize.  Biz her ne kadar burada yağmur yok yağış desek bile bütün yürüyüş mevsimi süresinde Çantanızda mutlaka yağmurluk bulundurun. Yürüyüşümüz hava durumuna göre farklı planların uygulanmasıyla ekibimizi riske atmadan şekillenebilir... Orman içlerindeki nemli yapı hissedilen sıcaklıkları düşürebilir. Hava durumu bilgisini belli aralıklarla mesaj habr gruplarımızdan sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.
 
 KİMLER KATILABİLİR:
 
Patikatrek üyeleri  ve onların yakınları, lisanslı sporcular, Doğa yürüyüşü deneyimi olanlar ve sağlık durumu uygun olup,18 yaşından gün almış  MÜRACAAT FORMU doldurup bilgilendirme toplantımıza katılarak KESİN kayıt yaptırmış olan  aday üyelerimiz de doğa yürüyüşü etkinliklerimize dahil olabilir.
 
Kurumsal üyemiz olmayan ve bizimle ilk kez doğa yürüyüşlerine katılacak olanlar, Üyelerimiz kanalıyla geliyor veya onların birinci dereceden yakınları olsalar dahi http://www.izmirfotografakademisi.com/sayfadetay.aspx?id=16 link üzerindeki banka hesaplarımızdan uygun olan birisine katılım paylarını Cuma günü en geç saat 16.00 ya kadar " Doğa Yürüyüşü Katılım Payı" açıklamasını not düşerek ödemiş olmaları zorunludur.
 
Ekip displinine uymak, grubun ahengi ile sevk ve idaresine aykırı davranışlar sergilememek  koşuluyla herkes bizimle birlikte dağlarda doğa yürüyüşü yapabilir. Ancak yeni katılımcıların ekip içinde yer alması ve yürüyüş esnasında olası riskleri ortadan kaldırmak için onları ekip içinden ayırarak farklı bir güzergahtan yürütümek hatta geri dönmelerine karar vermek de grup lideri ve yol kılavuzlarının insiyatifindedir.
Bu etkinliklere katılan herkes bu kararları itirazsız kabul etmiş sayılırlar.
 
KİMLER KATILAMAZ ;

Dağlara gitmenin kurallarını biz yazmadık ve bu sporun her şeyden önce bir disiplin ve dayanıklılık sporu olduğunun farkına varamayanlar; bu sporu bir yarış havası içinde yapanlar; ayağıma diken battı, yüzüme dal çarptı, sinekler rahatsız etti, gözüme toz kaçtı, ayakkabılarım çamurdan zarar gördü, yağmur yağdı fare gibi ıslandım, üstüm başım kirlendi diyenlerle birlikte, Kalp-damar rahatsızlığı, dolaşım sistemi ve eklem romatizması,solunum yolu,epilepsi-sara hastalığı gibi rahatsızlığı olanlar, Obsesif kompulsif bozukluk ( saplantılı davranış bozukluğu) ve hizmet beklentisi içinde gelenler, hamile ve sürekli ilaç kullanmak zorunda olanların faaliyetlerimize katılması UYGUN DEGİLDİR.   

 
 LÜTFEN SONUNA KADAR OKUYUNUZ

 
Doğa Yürüyüşlerimize sağlık durumu uygun olan,18 yaşını doldurmuş  MÜRACAAT FORMU doldurarak kayıt yaptıran herkes dahil olabilir…

Doğa yürüyüşleri, riskli spor dalları içinde olmamakla beraber, bir ekip sporu ve gün içinde belli bir mesafenin tamamlanması hedeflenen takım faaliyetleri olması sebebiyle,ekibin ahenk ve disiplini,yürüyüş ritmi,takıma uyum ve adapte olma zorunluluğu içerir.

Faaliyet başladığı andan itibaren hayati önem arz etmeyen ve katılımcı için risk taşımayan durumlarda, faaliyetten ve gruptan ayrılmak ve bireysel olarak geri dönmek mümkün değildir.

Servis araçlarımıza dahil olduğunuz andan itibaren görevli arkadaşlarımızın talimat ve yönlendirmelerine uymak zorunluluğu ve sorumluluğunu taşırsınız.

Grup içi ahengin ve disiplinin korunması için,yüksek sesle ve alenen itirazlarda bulunmak, rehber ve kılavuzların kararlarını tartışma konusu yapmak,onların talimat ve uyarılarına aykırı davranmak hoş karşılanmaz.

Molalarda alkol ve alkol türevli içecekler almak yasaktır. Mümkünse bir gün önceden de alkol almayınız; Yürüyüş esnasında büyük mola anına kadar,sigara içilmesi kesinlikle yasaktır.

Doğa yürüyüşleri öncesi akşamında,el ve ayak tırnaklarınızı mutlaka kısaltınız,sabah evden ayrılmadan önce mutlaka kahvaltınızı yapınız ve ihtiyaç hissetmeseniz de en az bir büyük bardak su içiniz.

Yürüyüş ayakkabılarınızı bileği kavrayan ve sert tabanlı olanlardan seciniz.

Doğa yürüyüşlerimiz katılımcıların kendi arzusu ile ve hiç bir zorlama olmadan katılarak yapılan aktivitelerdir. Sorumluluğunu taşıyamayacağınız hiç kimseyi birinci dereceden akrabanız dahi olsa faaliyetlere kendi rızası dışında katılmaya zorlamayınız.

Yürüyüş esnasında çevreye zarar vermemek için daha önce yürünmüş patikalardan ve tek sıra halinde düzenli yürüyünüz. Doğaya zarar verecek hareket ve eylemlerden lütfen uzak durunuz…

 

Servis araçlarımıza binildiği andan itibaren grubun sevk ve idaresi, kontrolü araç sorumluları veya faaliyet rehberinin inisiyatifindedir...

Araç seyir güzergâhlarını araç kaptanları belirler. Araç kaptanlarının belirlediği güzergah dışına çıkılması, zorunlu durumlar dışında kapıya veya eve yakın duraklarda indirme talepleri kabul edilmez. Servis Araçlarının ilk hareket noktasına göre güzergâhlar değişiklik arz edebilir.

 

LÜTFEN YANINIZDA GETİRMEYİN :

 

Mesela, sigara paketinizi getirmeyin,bir gün öncesinden (bırakın alkol almayı) akşamdan kalma alkol kırıntılarını da öyle; ve en önemlisi de Kent yaşamının sırtınıza yüklediği ve her birimizi baskı altında tutan, stres yaratan sizi yorgun ve bitap düşüren ne kadar sorununuz varsa onların çözüm yeri de kesinlikle doğa ve dağlar değildir, o yüzden şehir yüklerinizi lütfen servis aracının dısında bırakınız... Dağlarda yapılan her türlü etkinliğin birlik ve beraberlik gerektiren bir takım çalışması olduğunu aklınızda tutarak, salon tartışmaları, her türlü siyasi ve ideolojik, etnik kimilik, mezhep ve dinsel içerikli çoğunlukla da yeni tanıştığınız yol arkadaşınızı ötekileştirebilecek olan konuşmalarınızı lütfen yine şehir salonlarınızda yapın ve onları da kesinlikle doğaya ve dağlara taşıyarak lütfen çevrenizi de günümüzü kirletmeyiniz....İlle de birşey getirmek istiyorsanız yaşamsal olanlarını aşağıya yazdık.

 

 

YANINIZDA BULUNSUN :

 

Lütfen aşağıda yazılı olan herşeyi bulundurmak yerine mevsim koşullarına uygun tercihler yapınız;

Küçük bir sırt çantası – Bel ve göğüs kısmından bağlamalı tokalı. 30 lt.hacimli.Yürüyüş ayakkabısı - Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, sert tabanlı (Tercihen Gro-tex ve Vibran taban),ayak numaranızdan bir numara büyük Yağmurluk - Tercihen panço Anorak - Gro-Tex ceket veya ince kat, rüzgar geçirmez mont veya polar Sweat-shirt - Uzun kollu polar veya sentetik orta katman üst giysiİç giysi – Sentetik veya yün,teri dışarı atan,kolay kuruyan en az iki takım. Pantolon - Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesimli,kot ya da kadife pantolon ile kesinlikle gelmeyiniz. Şort – çok önerilmese de sıcak günler için - ya da şort olabilen pantolon Tozluk - Tercihe bağlı, karlı yürüyüşlerde, yağmurda kullanılabilir Bere - Polar veya benzeri olabilir Matara -Yaklaşık bir litrelik ped şişe ya da özel matara veya hortumlu su torbası Güneş gözlüğü - Tercihen UV- A ve B Filtreli Güneş şapkası -Geniş siperlikli, arkadan boynunuzu, kulakları ve yüzünüzü kapatanları tercih ediniz. İlaç - Kişisel olarak sürekli kullandığınız ilaçlarınız, varsa kılavuz ya da rehberinize mutlaka bilgi veriniz. Kolayca ulaşabileceğiniz ve sizden başka ikinci bir kişinin de mutlaka bilmesi gereken bir yerde, yanınızda olsun. Çorap – Yün veya özel imal iki çift. Eldiven – Karlı ve soğuk havalarda kullanmak için, tercihen Gro-Tex. Kısa molalarda- enerji verici kuru üzüm,kuru kayısı,kuru dut,fındık,ceviz gibi atıştırmalık yiyecekler. Fotoğraf makinesi –Yeterli sayıda yedek pil ve film.